Reklam dünyasının en etkili 100 kadını

Ad Age sektörün en etkili 100 kadınını belirlemek için hummalı bir çalışma yaptı, reklamcılar 10 başlık altında ele alındı.

01.11.2012 - 11:11 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

1930’dan beri yayınlanan Ad Age 11 Ocak tarihli ilk sayısında o dönemin ABD Tarım Bakanlığı’na bağlı Ev Ekonomisi Ofisi’nin başındaki Louise Stanley’e yer vermişti. O dönemin önemli politik kadın figürlerinden olan Stanley, yaptığı bir konuşmada, yemek sektörüne yönelik faaliyet yürüten pazarlamacıları, ev kadınlarının bakış açısını göz önünde bulundurarak kampanyalarını oluşturmaya davet ediyordu.

Kuruluşundan beri, kadınların sektördeki rolüne dair duyarlı davranan Ad Age sektörün en etkili 100 kadınını belirlemek için hummalı bir çalışma yaptı. İsimleri belirlemek için kurumun arşivi ve dış kaynakların yanı sıra Radcliffe Üniversitesi’ndeki New York Reklamcı Kadınlar Derneği’nin arşivleri de tarandı. Ad Age muhabirlerinin tavsiyeleriyle birlikte online ortamda derginin okurlarının önerdiği isimler de dikkate alındı. Dosyada kadın reklamcılar 10 başlık altında ele alındı.

Ad Age’in de belirttiği gibi, kuşkusuz, listede yer alan isimler reklam dünyasını sarsan ve sektöre yön veren isimler olsa da diğer bazı önemli kadın reklamcıların listenin dışında kalması kaçınılmaz oldu. Yine de kadınların sektöre yaptığı katkıyı vurgulamak açısından dosyanın önemli bir amaca hizmet ettiği çok açık.

Tablodaki kategorilerin öne çıkan isimlerine dair detaylı bilgileri MediaCat Kasım sayısında bulabilirsiniz.

REKLAM DÜNYASININ EN ETKİLİ 100 KADINI