Reklam dünyasının acı kaybı

Yayın dünyasında pek çok yayınevinin kapak ve grafik tasarımlarını yapan, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi...

17.06.2009 - 15:08 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Yayın dünyasında pek çok yayınevinin kapak ve grafik tasarımlarını yapan, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümü öğretim görevlisi olan Mithat Çınar on beş gün önce akut pankreatit ve multiple organ yetmezliği teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştı. Mithat Çınar tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti.

Mithat Çınar, 1962 yılında Bulgaristan’ın Rusçuk şehrinde doğdu. 1985 yılında Marmara Üniversitesi GSF Grafik bölümünü bitirdi. 1986’da Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okuluna bir süre devam etti. 1992-94 MSÜ’de Yüksek Lisans tezini tez aşamasında bıraktı. Meslek hayatına 1985 yılında Letra’da Onat Kutlar ve Kenan Dimetoka’nın yanında grafiker olarak başladı. Daha sonra Güzel Sanatlar, Saatchi&Saatchi, CenajansGrey’de Art Director, Om Ajans, MoranOgilvyMother’da Creative Director’lük yaptı. 1992-1994 arası Mimar Sinan Üniversitesi’nde, 2007’den bu yana da Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde öğretim görevlisiydi. 2000-2003 yıllarında Everest Yayınları’nda, sonrasında da başta Agora Kitaplığı, Stüdyo İmge Yayınları, Literatür Yayınları, +1 Kitapları, Özgür Yayınları, Dharma Yayınları’nın kitap kapak tasarımlarını yaptı. Çınar’ın son çalışması, bugün de kitapçı raflarında olacak, Agora Kitaplığı yayını Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm kitabıydı. Çınar ayrıca Mesele dergisinin de görsel tasarımını yapmaktaydı.

Kaynak: www.medyatava.com