Rekabet Kurumu 15 yılda 800 milyon TL ceza kesti

Kurum 15 yıllık sürede tespit ettiği rekabet ihlalleri için 800 milyon TL’yi aşan para cezası uyguladı.

16.03.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 15 yılda rekabet ihlali iddialarıyla ilgili olarak toplam 172 soruşturma açtığını belirterek, “Kurum 15 yıllık sürede tespit ettiği rekabet ihlalleri için 800 milyon TL’yi aşan para cezası uyguladı.

Bu cezaların yüzde 75’i tahsil edildi. Cezalar bakımından 2011 çarpıcı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Zira bu dönemde toplam 460 milyon TL’lik cezai yaptırım uygulandı” dedi.

15’inci yaşını kutladı

Rekabet Kurumu’nun, 15’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara Rixos Otel’de bir toplantı gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı toplantıda Rekabet Raporu da açıklandı. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, rekabetin piyasa ekonomisi modelinin temel dinamiği olduğunun altını çizdi. Başkan Kaldırımcı, 2011 yılı içerisinde GSM pazarındaki bir firmaya, bugüne kadar bir teşebbüse uygulanan en yüksek meblağ 92 milyon TL ceza verildiğini belirterek, “Otomotiv sektöründeki 15 teşebbüse de fiyat ve benzeri stratejik bilgileri paylaştıkları için en yüksek ceza olan ve 227 milyon TL’yi aşan ceza uygulandı. 7 bankaya promosyon verilmemesi konusunda ‘centilmenlik anlaşması’ yaptıkları için 72 milyon TL’yi aşan ceza verildi” dedi.
 

(Kaynak: Hürriyet )