Reebok, müşterilerine 25 milyon dolar iade edecek!

Federal Ticaret Kurulu (FTC) , Reebok'un EasyTone ürünlerinin reklamında kalça şekillenmesiyle ilgili bilgilerin yanıltıcı olduğu için 25 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ettiğini duyurdu.

30.09.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Federal Ticaret Kurulu (FTC) , Reebok’un EasyTone ürünlerinin reklamında kalça şekillenmesiyle ilgili bilgilerin yanıltıcı olduğu için 25 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ettiğini duyurdu. Bu ödeme şu ana kadar bir markanın yanlış bilgilendirici reklam yüzünden ödediği en yüksek bedellerden biri olacak.

Reebok 2009 yılında EasyTone koleksiyonunu tanıtmaya başladı. Bu koleksiyon RunTone ve TrainTone isimli ürünlerle devam etti.  Ayakkabının reklamında kalça şekillendirici özelliğine dikkat çekiliyordu. FTC, Reebok’ın reklamdaki iddasını kanıtlamaya yeterli olacak kadar deney yapmadığına karar verdi.

Bu karar üzerine Reebok, ayakkabıyı alan müşterilerine 100 dolara kadar para iadesi yapmayı kabul etti.

FTC ve Reebok arasındaki bu anlaşma, A.B.D’de markalar ve reklam ajansları için büyük bir değişimin başladığını gösteriyor. Kurnit Klein & Selz’in ortaklarından  Jeffrey Greenbaum "Bu gibi durumlarda mevcut iddiaların tekrarlandığı reklamlar yayından kaldırılırdı. Müşterilere para iadesi yapılması yeni bir uygulama ve bundan sonraki vakalar için örnek olacaktır" dedi. 
 
EasyTone kampanyası için DDB ile çalışan Reebok, Kantar Media verilerine göre, 2009’da medya bütçesinin yüzde 80’i olan 23 milyon doları bu kampanyaya ayırmıştı. 2010’da Easytone’un pazarlama çalışmalarına 31 milyon dolar harcayan marka, bu senenin ilk yarısında da ürünün pazarlama çalışmaları için 10 milyon dolar harcadı. Bu miktarlar, markanın sadece A.B.D’deki pazarlama harcamalarını yansıtıyor. Reebok, EasyTone ürünü için bu senenin başında Reetoners isimli gloal bir kampanya başlatmıştı. EasyTone, 2010 yılında A.B.D’nin en çok rağbet gören spor ayakkabılarından biri olmuştu.

FTC ile yapılan anlaşmadan sonra Reebok, ayakkabının üretimini durdurdu ve ayakkabı satıcılarını satışın durdurulduğuna dair bilgilendirdi.