Rap markaları!

Agenda adlı ABD’li bir ajans 2005 sonu itibariyle yaptığı ilginç bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

02.01.2006 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Agenda adlı ABD’li bir ajans 2005’in sonu itibariyle yaptığı ilginç bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. American Brandstand adlı araştırmada geçen yıl ABD’de Top 20 listesine giren 106 rap şarkısının sözleri incelendi ve şarkılara en fazla konu olan markanın Mercedes olduğu ortaya çıktı. Şarkılarda 100 kere bahsi geçen Mercedes’i 73 kez söz edilmeyle Nike izlerken 2004’ün birincisi Cadillac şarkılarda toplam 62 kez yer alarak üçüncü oldu.

Şarkılara en çok konu olan diğer ilk 10 marka ise şöyle: Bentley, Rolls Royce, Hennessy, Chevrolet, Louis Vuitton, Cristal ve AK-47.

50 Cent şarkılarında 17 kez marka isimlerine yer vererek şarkılarında en fazla markayı kullandı. Fallon Worldwide’dan analist Tom Julian şarkıların marka bilinirliği için iyi bir platform olduğunu söylerken şarkılarda olumlu yer almanın önemli olduğunu ifade etti. Mercedes ise markalarına şarkılarda yer verilmesi için özel bir çalışma yapmadıklarını ancak araştırmada birinci sırada yer almaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.