Ramazan beyaz ve mavi yakalıları nasıl etkiledi

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veri tabanını kullanarak Ramazan ayının çalışan kesim üzerindeki etkilerini araştırdı.

12.08.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veri tabanını kullanarak Ramazan ayının çalışan kesim üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırmada; çalışanların %58’inin tüm Ramazan boyunca, %21’inin her gün olmasa sık sık oruç tuttuğu, %21’lik kesimin ise hiç tutmadığı ortaya çıktı. Beyaz yakalıların %57’si düzenli oruç tutarken, mavi yakalılarda bu oran %69’a yükseliyor. Araştırmaya, %43’ü kadın ve %57’si erkek; 1.200’ü beyaz yaka, 170’i mavi yaka ve 250’si kendi işinde çalışan olmak üzere, 81 ilden toplam 1.620 kişi katıldı.

Ramazan ayında ara sıra oruç tutanların %65’i, hiç tutmayanların da %23’ü, sıcaklar nedeniyle tutamadıklarını söylüyor. Ara sıra oruç tutanların %69’u, her gün oruç tutanların ise %17’si, oruç tutmanın iş performansını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor. Ancak, her gün oruç tutanların %25’i ve ara sıra tutanların %62’si, işlerini yapmalarına herhangi bir engel oluşturursa, oruç tutmayı bırakabilecekleri görüşünde birleşiyor.

Ramazan ayında ara sıra oruç tutanların %82’si, her gün tutanların %88’i, oruç tutmayanların ise %70’i, oruç tutmaları/tutmamaları ile ilgili iş çevrelerinden herhangi bir psikolojik baskı görmediklerini belirtiyor. Ara sıra oruç tutanların %26’sı, işyerinde herkesin oruç tutması sebebiyle kendilerini zorunlu hissettiklerini söylüyor. %9 oranında çalışan ise işyerinde herkes oruçlu olduğu için, kendisi de tutmak zorunda olduğunu düşünüyor.

Çalışanların %34’ü oruç tutmak amacıyla yıllık iznini kullanıyor, %82’si oruç tutanlara ramazan erzak paketi verilmesini bekliyor. Oruç tutanların %73’ü ise mesai saatlerinin kendilerine göre düzenlenmesini istiyor. %85 gibi yüksek bir oranda çalışan, işyerinde iftar yemeği gibi ramazan etkinlikleri düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor. Ramazanda düzenli oruç tutanların %3’ü, üç aylarda da düzenli olarak oruç tutmayı sürdürüyor.