‘Rakip marka satmama’ teklifi yasaklandı

Rekabet Kurumu kararına göre kola, bira ve rakı şirketleri "Sadece benim markamı sat" teklifi...

02.07.2008 - 09:50 | MediaCat

Facebook
Twitter
Share on LinkedIn
+

Rekabet Kurumu kararına göre kola, bira ve rakı şirketleri “Sadece benim markamı sat” teklifi getiremeyecek. Ama satıcı isterse tek marka seçebilecek..

Rekabet Kurumu’nun 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulamaya başladığı düzenlemeye göre perakende zinciri, bakkal veya restoranlarda satışa sunulan kolalı içecekler, şarap ve rakıda tek marka satışına yönelik yazılı ya da sözlü anlaşma yapılmayacak. Yani Yeni Rakı’nın üreticisi, ya da Coca- Cola’nın üreticisi, satış noktasına “Sadece benim ürünümü satarsan buzdolabı veririm, şu kadar iskonto yaparım” diye teklifle gidemeyecek. Ancak satış noktaları sadece’ kendi iradeleriyle tek markayı bulundurma kararı verebilecek.

Bireysel muafiyet

Söz konusu düzenleme, bir süredir özellikle kola, bira ve rakı markaları arasında yaşanan tartışmalara son noktayı koyuyor. Ancak bu düzenleme kapsamında olmak için sözkonusu markanın pazar payının yüzde 40 ve üzerinde olması gerekiyor. Satış noktasında bu markayı satanlar, rafların geri kalan yüzde 20’lik bölümünde rakip firmaların da malının satılmasını kabul edecek. Ancak bakkal ya da restoran “Ben üreticiyle anlaşma yapmadım, ama dükkanımda sadece bu ürünü satacağım” diyebilecek. Yıllardır tartışmalı olan ‘tek marka anlaşması’ konusunda, Rekabet Kurulu geçtiğimiz yıl mayıs ayında bir tebliğ çıkarmıştı. Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyet Tebliği ile pazar payı yüzde 40 ve üzeri olan tüm sektörler bu kapsama alındı. Tebliğde 1 yıllık geçiş süresi için firmaların eski anlaşmalarını Rekabet Kurulu’ndan geçirerek ‘bireysel muafiyet’ almaları gerektiği belirtildi. Bireysel muafiyet başvurusunda bulunan ancak bu talebi kabul görmeyen firmaların 1 Temmuz (dün) tarihi itibariyle mallarının tek başına satılmasını istemesine engel getirildi. Rekabet Kurulu’ndan bireysel muafiyet alamayan firmalar, ürünlerinin satışı için münhasırlık anlaşması imzalayamayacak.

Kaynak:www.sabah.com.tr

Facebook
Twitter
Share on LinkedIn
+