Promosyon mesajları için gözler BTK’da

Reklam, promosyon ve kutlama mesajları şikâyetleri ile ilgili BTK'nın inisiyatif alması bekleniyor.

02.01.2013 - 11:21 | MediaCat

Promosyon mesajları için gözler BTK'da
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Yılbaşı, kandiller, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel zamanlarda tanımadığı yerlerden kısa mesaj bombardımanına maruz kalan tüketiciler ne yapacağını şaşırıyor. Sektör otoritelerinden bu konuya çözüm bulmasını isteyen Tüketiciler Birliği ve Tüketiciler Birliği Federasyonu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) inisiyatif almaya davet ediyor.

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, mobil operatörlerin reklam SMS’lerini önleme hakkı bulunduğunu belirtirken, “Bunlar, konuya daha duyarlı ve daha ilgili olmalı” diyor ve sektör otoritesini de problemi çözmeye davet ediyor.

Kısa mesaj yöntemiyle satış tekniğini kuruyemişçilerin dahi kullandığına işaret ederek, bu durumun bir tüketici olarak kendini bile çileden çıkardığını aktarıyor. Kaya, “Bu iletiler hem gün içinde hem gece hem de sabah 5.00 sularıda geliyor. Hali ile bireyler ‘Acaba önemli bir şey mi var?’ diye tedirgin oluyor, panik oluyor. Tabii bunları nereye şikâyet edeceği de muamma. Son dönemde SMS ile yapılan bu tür tacizler aşırı bir hâl aldı. Bu iş kontrol altına alınmalı. Bireye ait bilgileri onun onayı olmadan paylaşanlar, kullananlar yasal işleme tabi tutulmalı. Mobil operatörlerin bu konuda daha etkin davranması sağlanmalı. Burada Ulaştırma Bakanlığı geç kaldı. BTK devreye girmeli, kurallar koymalı, müeyyideleri kararlı bir biçimde uygulamalı.” ifadelerini kullanıyor.

Toplu reklam SMS’leri önlenebiliyor

Telekom alanında 2009’da yenilenen yönetmeliğe göre cep telefonlarına yerli yersiz gelen reklam SMS’leri mobil operatörleri tarafından engellenebiliyor. Teknik olarak engelleme ancak toplu iletilere uygulanabiliyor. Turkcell hattı olanlar bu tür SMS’leri 2780’e aktarıp engelleyebiliyor. Ya da 757 27 80 numaradan belli konularda iletileri önleyebiliyor. O da olmadığı takdirde 444 0 532’yi arayıp sözlü olarak engelleme talebinde bulunabiliyor. Söz konusu durum için Avea hattı olanların 7672’ye ‘İptal Reklam’ yazması, Vodafone hattı olanların ise 444 0542’yi araması gerekiyor.

 

(kaynak: CHA)