Pop-up reklamlar dikkat çekiyor mu?

Yapılan araştırmalara göre, pop-up reklamlar

16.05.2007 - 11:13 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Eskiden beri kullanılan bir reklam yöntemi olan pop-up reklamlar, hala kullanılmaya devam ediyor. İnternette yanıp sönen ya da balon halinde ekrana gelen ve çoğu zaman kapatmakta zorlanılan reklamlar kullanıcılar için ne kadar can sıkıcı olsa da reklamcılar için geleneksel yolların tıkandığı bir çağda yeni bir çıkış yolu oldu.

Araştırmalara göre kontrolsüz şekillerde ortaya çıkan reklamlara sabit duran internet reklamlarından daha fazla tıklandığı ortaya çıksa da aslında bu oranın, hareketli reklamları kapatmaya çalışırken yanlışla onları açan kullanıcıların sayısı olduğu görüldü.

Birkaç hafta önce İngiltere’de yayımlanan yeni bir pazarlama raporuna göre 2006 yılında internet reklamlarına ayrılan 2 milyar sterlinlik bütçenin sadece yüzde 0.7’si pop-up reklamlarına gittiği görüldü. Bir önceki sene içinde bu harcamanın yüzde 35 oranında olduğu göz önünde bulundurulursa İngiliz reklamverenlerin bu yönteme sırtlarını tamamen döndüğü söylenebilir. Öte yandan bu ‘postmodern’ internet reklamcılığını Türk haber sitelerinde hâlâ yoğun olarak görüyoruz.