Polis olabilecek kadar duyarlı mısınız?

Yeni Zelanda Polis Departmanı'ndan sosyal deney.

31.03.2016 - 17:02 | Arzu Nilay Kocasu

Polis olabilecek kadar duyarlı mısınız?
6
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Auckland’in göbeğinde, karşıdan karşıya geçmek için yeşil ışığın yanmasını beklerken hemen yanınızda bir çocuğun yiyecek bir şeyler bulmak umuduyla çöp kutusunu karıştırdığını gördünüz. Elinizdeki kullanılmış mendili tam da onun eşelediği çöplerin arasına mı atarsınız yoksa hayatınızdan iki dakika ayırıp çocuğa yardım etmenin bir yolunu mu ararsınız?

Eğer cevabınız birinci seçenekse siz de çoğunluğun bir parçasısınız -zaten böyle olduğunuzu siz de biliyordunuz muhtemelen. Ancak, eğer tercihiniz ikincisiyse, belki de Yeni Zelanda Polis Departmanı’nın iş ilanlarına bir göz atmak istersiniz zira onların tam olarak sizin gibi önemseyen insanlara ihtiyaçları var.

Kadrosunu genişletmek isteyen Yeni Zelanda Polis Departmanı’nın işe alım duyurusu için hazırladığı video, tahmin edeceğiniz üzere, bir sosyal deney. 35 dakika süren çekim boyunca yaklaşık 500 kişinin radarına giren çocuk, departmanın açıklamasına göre, yalnızca yaklaşık 10 kişinin dikkatini çekebilmeyi başarmış. Kim bilir, belki de toplumların duyarlı polislerden de önce duyarlı insanlara ihtiyacı vardır.

Kaynak: Adweek