Peugeot’nun dijital kampanyasını takip ettik

#peşindeyim hashtagli kampanyayı yerinde izledik.

27.05.2013 - 14:25 | Muzaffer Kurt

Peugeot'nun dijital kampanyasının peşindeydik
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Geçtiğimiz hafta Peugeot Türkiye, twitter hesabından 25 Mayıs’ta ‘Ya içindesindir ya da peşinde’ sloganlı Peugeot RCZ için gerçekleştirecekleri #peşindeyim dijital kampanyasını duyurdu. Model Didem Soydan ve Stylist Umut Eker Peugeot RCZ ile İstanbul’da gezecekler bu sırasında onların fotoğrafını çekip instagram ve twitter’da #peşindeyim hashtagi ile paylaşacak olanlardan en güzel fotoğrafı yakalayana tablet ve fotoğraf makinesi hediye edilecekti.

Biz de programa dahil olduk ve İstanbul turuna başlamak için sabah 10.00’da Bağdat Caddesi Kahve Dünyası’nda Peugeot Kurumsal İletişim yetkilisi Eray Kınay ile buluştuk. Markanın dijital ajansı olan Project House’da hazırlıklarını tamamlamış Didem Soydan ve Umut Eker’in gelmesini bekliyordu.

Ekip, güzergah ve daha önceden hazırlamış oldukları sosyal medya stratejileri üzerine kendi aralarında kısa bir toplantıya başladı. O sırada ekibe Peuogeot’un Event Ajansı directComm ‘dan Poyraz Arna ve Emre Uslu katıldı. Bir yandan kahveler içilirken bir yandan da araca GoPro’lar yerleştiriliyordu.

Didem Soydan, Umut Eker ve fotoğraf sanatçısı Maneki Neko’nun da gelmesiyle projenin üzerinden son kez geçildi, RCZ önde ve iki araç onu takip edecek şekilde yola çıktık.

Projenin başlangıç noktası olarak Göztepe 60.yıl Parkı seçilmişti. Güvenlikten alınan özel izinle araçla parka giriş yapıldı ve fotoğrafçı Maneki Neko ikilinin araçla fotoğraflarını çekmeye başladı. Daha yola çıkmadan markanın tweetlerini takip ederek parka gelen bir takipçi fotoğrafı çektikten kısa bir süre sonra twitter’da paylaştı.

Projenin nasıl ortaya çıktığını anlatan Peugeot Basın&Halkla İlişkiler Direktörü Elçin Uğuzluoğlu, lansmana bir hafta kala nasıl bir çalışma yapacaklarını düşünürken RCZ’nin çekilen reklam filminden yola çıkarak İstanbul’da aracı dolaştıracakları bir proje fikri üzerine düşünmeye başlamış. Yapılan toplantılarda fotoğraf sanatçısı Maneki Neko’nun Didem Soydan ve Umut Eker’in ismini vermesiyle proje için gereken isimleri bulduklarını anlamış. Planlanma süresinin kısa olması ve bütçelerin çok yüksek olmaması nedeniyle sosyal medya kampanyası yapmaya karar verilmiş.

[youtube]http://youtu.be/JYjGPM1ujAo[/youtube]

Sadece araç İstanbul’da dolaşsaydı istedikleri dikkati çekemeyeceklerini düşündüklerinden ünlü entegrasyonuna gitmeye karar verdiklerini söyleyen Elçin Hanım: “Didem ve Umut ikilisinin önerisi geldi ve ikiliyi araştırdığımızda aracın stiliyle çok uyumlu olduklarını gördük. Araç tamamen tarzı, sitiliyle ve tasarımıyla öne çıkıyor. Umut da çok farklı bir stilist hem bir stili var hem de çok cana yakın, dinamik. Didem de keza öyle hem sofistike hem de çok cana yakın. Sosyal medya ajansımız bu fikri bizim için şekillendirdi ve aracın sloganıyla ilintili olarak #peşindeyiz hashtag’ini önerdiler ve hemen iletişimine başladık” dedi.

“Türk tüketicisini lokal çalışma daha fazla etkiliyor”

Projeye başlamadan önce hedeflerinin ne olduğunu sorduğumda ise “Trend Topic olma gibi bir hedef belirlemedik. Zamanımız çok kısıtlıydı biz daha çok projenin imajı olmasını istedik. Türkiye’de bir aracı pazara sunduğumuzda elimizde tabi ki uluslar arası birçok doküman ve görsel oluyor ama Türk tüketicisini lokal çalışma daha fazla etkiliyor. Biz hem o görüntüleri yakalamak hem de tam hedef kitlenin bulunduğu bölgelerde aracı göstermek istedik ve bunu da sosyal medya ile de destekledik” şeklinde cevapladı.

Didem Soydan ve Umut Eker’in enerjik ve cana yakın tavırlarını gördükten sonra Elçin Hanım’ın ne demek istediği çok net anlaşılıyordu. RCZ önde, iki araç onu takip eden turumuzda Bağdat Caddesi’nde kırmızı ışıklarda beklerken RCZ’nin yanında duran arabadan biri Didem’e neler olduğunu sormaya başladı. Didem’de arabanın camından uzanıp projeyi anlattı ve fotoğrafını çekip tweet atması gerektiğini söyledi. Diğer arabadaki kişi twitter’ı olmadığını anlatmaya çalışırken yeşil ışık yandı, araç hareket ederken Didem seslendi “Genç birine twitter ve peşindeyim kampanyası diye sorun, fotoğraf göndermesini rica edin, o sizin için yapar”

RCZ deniz kenarında

İlk mola Caddebostan sahilinde verildi. Mola yerine kadar trafikte riske girmemek için aracı ulaşım görevlisi Ülkü Ünal kullandı ve kendisi gün boyu ekibin yıldızı oldu. Göztepe Parkı’na girişte, Caddebostan sahildeki çekimlerde görevlilerden izin almayı kısa sürede hallederken pratikliği ve olaylara yaklaşımıyla ekibin işini kolaylaştırdı.

Sahilde bütün ekip hummalı bir şekilde çekim yaparken gölge bir yere geçip onları izlemeye başladım. Didem ve Umut aracı kullanıp araç içinde ve dışında poz verirken directComm’dan Poyraz ve Emre onları kameraya alıyor, Project House’dan Ezgi ve Tuğçe Vine için görüntü oluşturuyor, Serhan sosyal medya paylaşımları için fotoğraf seçerken, Maneki Neko da fotoğraf çekiyordu. Sahilin kalabalık olması projeye ilgi gösterenlerin sayısını arttırıyor fakat arabanın arkasından bisikletlerin, yayaların geçmesi çekimi geciktiriyordu. Buna rağmen özellikle Didem ve Serhan’ın hassaslığıyla çekimler biraz gecikse bile yürüyüş yapanlara, bisiklet turuna çıkınlara müdahale edilmeden çekim tamamlandı.

Beklenen tweet geldi

Çekimler bitince ikinci mola yeri olan Suadiye Chocolate’ta öğle yemeği molası verildi. Yavaş yavaş RCZ’yi yakalayanlar twitter üzerinden fotoğrafları paylaşmaya başlamıştı. Bir yandan yemek yeniyor fakat bir yandan da herkes cep telefonundan ve bilgisayarlarından paylaşılan fotoğrafları takip ediyordu. Tam bu sırada Didem bir tweeti gösterdi. Kırmızı ışıkta onu yakalayanlar #peşindeyim tweetini gönderebilmişti.

Kriz senaryoları masaya yatırıldı

Yemek sonrası proje ekibi trafik sorununu gündeme getirip yeni bir yol haritası üzerinde karar vermeye çalıştı. Bir bakıma evdeki hesap çarşıya uymadı ve İstanbul trafiği nedeniyle planın dışına çıkmak zorunda kaldılar. Ekibin dediğine göre hazırlanan kriz senaryolarının içinde bu ihtimal de vardı ve hemen B planına geçildi. Nişantaşı ve üçüncü mola yeri plan dışına atılarak Bebek’e gitmeye karar verildi.

Daha önceden çekim yapmak için alınmayan izinler ekibe sadece sahil yolunda sorun yaşattı. İlk başta istedikleri gibi çekim yapabilecek park yeri bulamadılar fakat yine Ülkü Bey devreye girdi ve bir büfenin önünde çekim yapılabilecek uygun bir yer buldu.

Buradaki çekimler de bittikten sonra lansmanın yapılacağı LaBoom’a geçen ekip programı tamamladı. Proje bitiminde Project House’tan marka yöneticisi Ezgi Ceren proje başlamadan önce belirledikleri hedefin mevcut fanlarıyla engagementı artırmak üzerine olduğunu vurgularken #peşindeyim dijital kampanyası için “Lokalize edilen kampanyayla paralel olması bizim için çok önemliydi. Bu nedenle böyle bir takip / fotoğraf yakalama projesine giriştik. Yeni RCZ yakalanmaz, sadece eğer isterse, poz verirse onu yakalayabilirsiniz” dedi.

Çok eski dost olan model Didem Soydan ve stylist Umut Eker’de projenin içinde bulunduklarından son derece memnun olduklarını belirtirken daha önce Maneki Neko ile Yüz Kumbarası projesinde birlikte çalıştıklarını ve teklifi onun iletmesi üzerine değerlendirdiklerini, özellikle markanın Peogeot olmasından dolayı tereddüt etmeden kabul ettiklerini söylediler.

“Kendime lüks edindim, inanmadığım işi yapmıyorum”

Aracın reklam filminden çok etkilendiğini belirten Umut, onları asıl cezp edenin markanın onlara ‘siz kendi doğallığınızda olun’ demesi olduğunu vurguladı. Bu noktada Didem, Umut’un sözlerine bir ekleme yaparak “Toplantıya gittiğimde bir şey çok hoşuma gitti. Bu insanlar bizi tanıyorlardı sadece ünlü isim seçmiş olmak için değil bizim duruşumuzu, samimiyetimizi bildiklerinden bizimle çalışmak istediler” dedi. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığından söz ettiğimizde ise özellikle belirtmek istediğini söyleyerek “Kendime lüks edindim, inanmadığım işi yapmıyorum” dedi.

Proje süresince #peşindeyim hashtagi Twitter’da 110 kere kullanıldı. Bu hashtagle paylaşılan tweetleri toplam 330.425 kişi gördü. Instagramda #peşindeyim hashtagiyle 41 fotoğraf paylaşıldı. Bu fotoğraflar 2820 defa beğenildi ve 58 yorum aldı.

Künye:

Proje Sahibi: Peugeot Türkiye

Reklam Ajansı: Havas WorldWide İstanbul
Dijitla Ajans: Project House
Marka&Proje Yöneticisi: Ezgi Ceren Işık
Sosyal Medya Uzmanı: Fırat Berber
Sosyal Medya Yöneticisi: Tuğçe Arügün
Kreatif Grup Direktörü: Serhan Acar
Metin Yazarı: Umut Göçmen
Sanat Yönetmeni: Mert Yıldırım
Yardımcı Sanat Yönetmeni: Emre Neyse
Ulaşım Görevlisi: Ülkü Ünal

Etkinlik Ajansı: directComm
Görüntü Yönetmeni: Poyraz Arna
Asistan Müşteri Yöneticisi: Erdal Uslu