OUTLIERS (ÇİZGİNİN DIŞINDAKİLER)

Bazı insanlar neden başkalarından daha başarılı olur?

23.06.2009 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Bazı insanlar neden başkalarından daha başarılı olur?

Başarılı insanların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’ta Malcolm Gladwell başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihlerine. Başarının hikayesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici.

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını, tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor.

Malcolm Gladwell ABD’de aylarca 1 numarada kalan Tipping Point ve Blink kitaplarının yazarı. Gladwell’in yeni çok satan kitabıysa Outliers. Gladwell’in The New Yorker gazetesinde sürekli yazdığı bir köşesi var. Ondan önceyse Washington Post’ta muhabir olarak çalışıyordu.