Outdoor reklamda ‘spot ses’ desteği tartışılıyor

“Spot ışık” olur da “spot ses” olmaz mı? ABD merkezli Holosonic şirketi tarafından geliştirilen "audio spotlight" teknolojisi sesin

14.12.2007 - 17:56 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

“Spot ışık” olur da “spot ses” olmaz mı? ABD merkezli Holosonic şirketi tarafından geliştirilen “audio spotlight” teknolojisi sesin spot olarak iletilmesine olanak tanıyor. Bu sayede açık havada ya da kapalı ortamlarda sadece belirli alanlarda ses yayını yapılabiliyor. “Audio spotlight” teknolojsi kullanılarak yapılan ses yayını sadece belirli alanlarda bulunan kişiler tarafından işitilebiliyor. Ses yayınının yüksek frekanslarda belirli bir alana yansıtılması şeklinde açıklanabilecek bu teknoloji şu anda müzelerde, eğlence sektöründe, sanat galerilerinde ve kütüphanelerde kullanılabiliyor. Sessiz ortamlarda sadece istenen alanlarda işitilen ses bu o alanın dışına çıkıldığında duyulamıyor. Sesin duyulmasının istendiği alanlar oldukça hassas bir şekilde ayarlanabiliyor. 3 boyutlu ve yüksek frekanslı ses alanında uzmanlaşan Joseph Pompei isimli bilimadamı tarafından MIT’de geliştirilen Audio Spot teknolojisi birkaç yıl önce duyuruldu. Hâlâ geliştirilme aşamasında olan bu teknoloji, doğal olarak reklam sektörünün de ilgisini çekmiş durumda.

ABD’de yayın yapan A&E kanalı, genelde hayalet hikâyelerinin işlendiği “Paranormal State” isimli dizisinin reklamı için bu teknolojiyi kullanmaya karar verdi. New York’ta belli noktalara yerleştirilen billboard’ların üstüne Holosonic şirketinin özel ses yansıtıcı hoparlörleri yerleştirilmiş. Caddede yürüyen insanlar billboard’ların önündeki belirli alanlardan geçerken “gaipten sesler duymaya” başlıyorlar. Önce “kim o? kim var orada” diye fısıldayan esrarengiz ses, mesajına “bu, hayalgücün değil” diye devam ediyor.

Tabii bu uygulama bir çok tartışmaya yol açmış durumda. itiraz edenler bu yeni reklam tekniğinin kişisel alana müdahale anlamına geleceğini, ayrıca özelikle gece saatlerinde insanları fena halde ürkütebileceğini savunuyorlar. Şirket yetkilileri ise ürünlerinin outdoor reklamın etkisini artırdığını, gürültü kirliliğini engellediğini ve yeni reklam-iletişim dünyasında yeni imkânlar sunduğunu savunuyor.