OPET’ten Saklıkent turizmine eğitim katkısı

OPET, Türkiye’nin en uzun soluklu toplumsal projelerinden biri olan Örnek Köy projesi kapsamında; Fethiye Saklıkent bölgesindeki esnaf ve çalışanlardan oluşan 70 kişiye, 12 hafta sürecek olan İngilizce ve Genel Meslek Eğitimleri başlatıyor.

11.02.2008 - 11:23 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

OPET, Türkiye’nin en uzun soluklu toplumsal projelerinden biri olan Örnek Köy projesi kapsamında; Fethiye Saklıkent bölgesindeki esnaf ve çalışanlardan oluşan 70 kişiye, 12 hafta sürecek olan İngilizce ve Genel Meslek Eğitimleri başlatıyor.

Saklıkent bölgesindeki hediyelik eşya satış noktaları ya da restoran gibi hizmet alanlarında çalışan personele yönelik olarak düzenlenecek olan kurslar, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk’ün de katılımıyla başladı. Kurslar, genel meslek eğitimi ve İngilizce eğitimlerinden oluşuyor. Yılda yaklaşık 300 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Fethiye Saklıkent’teki eğitim programları, bölge halkının kişisel gelişimi açısından da önem taşıyor. Fethiye Saklıkent Halk Eğitim Müdürü İsmet Hasgül’ün açılışını yaptığı İngilizce ve Genel Meslek Kursları’nın her biri toplam 100 saat sürecek. Her kurs için 35’er kişiden oluşan iki sınıf açılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, bu eğitimlerin önemine dikkat çekerek, sertifikası olmayan kişilerin turistik satış ve işletme yapmamaları konusunda yerel yönetimle anlaştıklarını vurguladı. Nurten Öztürk, “ OPET olarak, sosyal projelerimizdeki temel amacımız, bilinçli bir toplum yaratmak. Saklıkent bölgesinde başlattığımız Temiz Tuvalet ve çevre düzenlemesi çalışmalarını, eğitim ile tamamlamak istiyoruz. Her şey eğitimle güzelleşir.” dedi.

OPET, 2007 yılında Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk’ün katılımıyla Fethiye Saklıkent’e yeni bir tuvalet kompleksi kazandırmıştı. OPET’in Türkiye genelinde toplumu bilinçlendirme çalışmaları kapsamında hijyen eğitimi ve tuvalet temizliği konuları da yer alıyor. Örnek Köy Projesi ile köylerin kendi kendine yetmesi, tarihi, coğrafi veya kültürel potansiyelinin değerlendirilmesinin yanı sıra, eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi gibi kalkınmayı destekleyen toplumsal göstergeler de hedefleniyor. OPET Örnek Köy Projesi kapsamında bugüne kadar Mardin’in Dara Köyü, Gaziantep’in Yesemek Köyü ve Bolu Pazarköy’de yenileme ve eğitim çalışmaları gerçekleştirildi.