Online reklamlar kişiselleşiyor

"Beğen" ya da " beğenme", online reklamlar kişiselleşiyor.

31.01.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Mashable.com’un genel yayın yönetmeni Adam Ostrow, Facebook’un geçen hafta  "like" "beğen" seçeğini bir reklam aracı olarak kullanmaya başlamasına gönderme yaparak  "’beğen’ ya da  ‘beğenme’, online reklamlar kişiselleşiyor" diyor.

Online reklamcılık insanların internetteki davranışlarını göz önüne alarak kişiselleştirilmiş reklam uygulamasına geçiyor. Buna karşı olarak, Google ve Mozilla kullanıcıları korumak için bilgisayardan kişisel kayıtların görülmesini zorlaştıracak yazılımlar üzerine çalışıyorlar. Federal Ticaret Komisyonu’nun da desteğini alan bu "Do not Track" (Takip Etme) sistemleri telemarketing de kullanılan "Do not Call" (Arama) önemlerine benzer şekilde işliyor.

Bunun yanı sıra, artık sosyal medya, aktivitelerimize, ilişkilerimize ve profil bilgilerimize dayanan yüksek derecede kişisel reklamlar yaratmak üzerine çalışıyor. Geçtiğimiz hafta, tam da bu minvalde Facebook "sponsorlu öyküler" uygulamasını getirerek insanların "beğen"dikleri fan sayfaları üzerinden reklam oluşturmaya başladı.

Kişiselleştirilmiş reklamlar konusunda tek çalışan Facebook değil. LinkedIn’de insanların meslek gruplarına, işdeki pozisyonlarına göre hedef kitle oluşturup reklam göndermeye başladı.

Bu arada eMarketer’ın tahminine göre Twitter, kişiselleştirilmiş reklam uygulaması olan "promoted tweets" / terfi etmiş tweetler 150 milyon dolar kazanacak.

Mashable.com’un genel yayın yönetmeni olan Adam Ostrow’a göre; Facebook, Twitter ve Linked için bir sonraki adım kullanıcı bilgilerini kullarak oluşturdukları datayı hem kendi reklam networkleri için kullanmaları hem de 3. partilere lisans karşılığı pazarlamaları olabilir. Ostrow, "isteyelim ya da istemeyelim reklamlar daha da kişisel hale gelecek" diyor.