Ocak ayını tedirgin geçirdik

Ipsos KMG tarafından gerçekleştirilen Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarına göre Ocak ayında hızlı tüketim ürünleri talebi...

03.03.2008 - 10:20 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ipsos KMG tarafından gerçekleştirilen Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarına göre Ocak ayında hızlı tüketim ürünleri talebi bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 2 düşüş gösterdi. En fazla düşüş et ve işlenmiş et, şekerleme ve alkolsüz içecek pazarlarında yaşanırken en fazla büyüme ise alkollü içecek ve
açık gıda pazarlarında gerçekleşti.

Ipsos KMG tarafından 10 yıldır aralıksız sürdürülen ve tüm Türkiye’yi temsilen 6.200 haneden toplanan bilgilerle oluşturulan Hane Tüketim Endeksi (HTE) Ocak ayı sonuçlarına göre tüketicinin yeni yıla tedirgin başladığı görülüyor. Ocak ayında hızlı tüketim ürünleri talebi bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 2 düşüş gösterirken özellikle et ve işlenmiş et, şekerleme/atıştırmalık ürün ve alkolsüz içecek pazarlarında düşüş görüldü. Hane Tüketim Endeksi raporunda yer alan toplam hızlı tüketim harcamaları bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında ise cari fiyatlarla yüzde 3 artış gerçekleşirken sabit fiyatlarla yüzde 6 düşüş gerçekleştiği dikkat çekiyor.


Talebi canlandıracak önlemler ve genel psikolojik ortam önem taşıyacak

Geçtiğimiz yıl Hane Tüketim Endeksi’ndeki (HTE) değişimler incelendiğinde 2007 yılının Ocak ayından Mart ayına kadar devam eden düşüşün ardından Nisan ayı ile başlayan artışın Ekim ayında en yüksek düzeye çıktığı, Kasım ayından itibaren ise tekrar düşüşe geçtiği görülüyor. Ipsos KMG Hane Tüketim Endeksi (HTE) raporuna göre 2008 yılında da düşüş sürüyor. Toplam hızlı tüketim ürünleri harcamalarındaki değişim bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığında da 2007 Ocak ayına göre sabit fiyatlarla yüzde 6 gerileme olduğu görülüyor. Ipsos KMG, tüketici talebindeki bu olumsuz başlangıcın geçici olması için talebi canlandıracak önlemlerin ve genel psikolojik ortamın önem taşıyacağına dikkat çekiyor.

Hane Tüketim Endeksi (HTE) verileri Türkiye’yi temsil eden 6.200 haneden oluşan bir örneklemden elde edilmiştir. Yaklaşık 71 milyon nüfus ve yaklaşık 16 milyon hanenin tüketimlerini gösterir ve hane tüketimi için satın alınan hızlı tüketim ürünlerini kapsar.