Obezitenin faturası Homer ve Shrek’e kesildi

Çizgi kahramanların yüksek miktarda yağ ve kalori içeren abur cubur türü yiyeceklerin...

22.08.2007 - 09:50 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İngiliz aileler çizgi kahramanların yüksek miktarda yağ ve kalori içeren abur cubur türü yiyeceklerin ambalaj ve reklamlarında kullanılmasının yasaklanmasını istiyor.

Bu tür yiyeceklerin çocukların sevdiği kahramanlarla ambalajlanmasının sağlıklarını tehlikeye soktuğu savunuluyor. Bisküvi, gofret, cips gibi bir çok farklı gıda ürününün reklamlarında Simpsonlar, Shrek ve Örümcek Adam gibi karakterler çocuklara ulaşmak için kullanılıyor.

Tüketici birliği Which?’in yaptığı araştırmaya göre İngiltere’de ailelerin yüzde 89’u ambalajlarda ve reklamlarda çizgi karakterlerin kullanılma nedeninin, çocukların onları istemesini sağlamak olduğunu düşünüyor. Ailelerin yüzde 75’i gıda şirketlerinin sağlıksız yiyeceklerin sevilen çizgi karakterlerle tanıtılmasının sorumsuzluk olduğunu düşünürken, yüzde 74’lük bir kısımsa bu kullanıma son verilmesi gerektiği görüşünde.

Which?, İngiliz Kalp Vakfı’ndan ve Oxford Üniversitesi Sağlık ve Araştırma Grubu’ndan çizgi karakterlerle tanıtılan popüler yiyeceklerin besin değerlerinin araştırılmasını istedi.