Obama’nın seçilmesi reklam sektörü için ne ifade ediyor?

Obama, başkanlığının ilk döneminde özellikle gıda sektöründe çocukları hedef alan reklamlara sınırlama getirmişti.

07.11.2012 - 19:32 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Obama dört yıl daha Beyaz Saray’ın sakini olacak.

Cumhuriyetçiler bu duruma homurdanadursun, 2008 ve 2012 başkanlık seçimlerinde tutturduğu doğru tahminlerle istatistik uzmanı Nate Silver’ın marka değeri arttı, yüzlerce sosyal medya danışmanı Obama’nın yeniden seçilmesinde kendine pay biçti.

Seçime haftalar kala, hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler tarafında son dakika reklam telaşı yaşandı. Her ne kadar Obama’nın yürüttüğü kampanya çalışmaları Romney’ninkileri katlasa da süper PAC’ler (political action committee – ABD’de bir siyasi adayın lehine ya da aleyhine kampanya yürüten organizasyonlar) ve Cumhuriyetçi adaya bağlı diğer gruplar yarışın “rekabetin doğasına” uygun seyretmesine katkıda bulundu. Tek fark; Obama kampanyasının oy toplamaya yönelik olması, Cumhuriyetçilerin ise bu esnada Romney’i Obama’yı yererek desteklemeleriydi.

Nitekim, bu belirgin fark kampanyanın online ayağında da kendisini gösterdi: Örneğin Romney için yürütülen kampanyada pazar gecesine kadar para toplamaya devam edilirken, Obama’nın Twitter ve Facebook hesaplarından takipçiler oy potansiyeli yüksek eyaletleri oy kullanmaları yönünde ikna etmeleri için teşvik edildi.

Sektör üzerindeki etkisi

Peki artık hepimizin malumu sonuç reklam dünyası için ne ifade ediyor?

Reklam harcamalarından kesilen vergiler yeniden gözden geçirilebilir. Obama bu konuyu ilk döneminde gündeme getirmemişti; söz konusu vergiler seçim tartışmalarında iki aday tarafından bahsedilen “yasal boşluk” başlığı altında geçmişti.

Online’daki mahremiyet bir diğer mevzu. İnternet Pazarlama Derneği (Web Marketing Association) başkanı William Rice ikinci bir Obama döneminin internette kişisel bilgilerin toplanmasında kontrollerin sıkılaşması demek olduğunu söylüyor. Rice, Obama’nın tekrar başkan seçilmesiyle birlikte reklamverenin internet sitelerinden veri toplarken oldukça kısıtlanacağı yorumunda bulunuyor. Fakat bu noktada Obama için yürütülen kampanyaların zafere ulaşmasında başlıca unsurların veri toplama ve veri analizi olduğunu belirtmek yerinde olur.

Bu yılın başlarında Doğrudan Pazarlama Derneği (Direct Marketing Association) Başkanı Linda Woolley, birtakım kişilerin politik duruşlarının, mensubu olduğu partiden daha çok önem taşıdığına dikkat çekmişti. Daha ziyade internetteki veri kısıtlamalarıyla ilgilenen doğrudan pazarlamacıların iki partide de dost ve düşman olarak gördükleri isimler var. Woolley’e göre bu seçimler bir kişinin fark yaratabileceği zamanlara örnek teşkil ediyor.