NY Times için Google’ın yerini Facebook/Twitter alacak

New York Times online'ın açıkladığı yeni ödemeli sistemin pek çok ilginç bölümü var. Açıklamaya göre, en sıcak haberler parasız yayınlamaya devam edecek. Farklı cihazlar için farklı ücretlendirme sistemleri uygulanacak.

18.03.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

New York Times online’ın açıkladığı yeni ödemeli sistemin pek çok ilginç bölümü var. Açıklamaya göre, en sıcak haberler parasız yayınlamaya devam edecek. Farklı cihazlar için farklı ücretlendirme sistemleri uygulanacak.

Açıklamadaki en ilginç bölümlerden biri de Facebook ve Twitter ile ilgili. New York Times’a (NYT) kim Facebook veya Twitter aracılığı ile ulaşırsa makaleleri ücretsiz olarak okuyabilecek. Bu yolla gelenlere herhangi bir sınırlandırma uygulanmayacak.

Daha önce The Wall Street (WSJ), bu aracılık sistemini Google üzerinden kullanıyordu. WSJ’ın bir haberine ulaşmak istiyorsunuz fakat site para istiyorsa, makalenin adını Google’dan aratıp tüm makaleye ücretsiz ulaşabiliyordunuz. Şimdi NYT aynı fikri alıyor, fakat aracı olarak Google arama motorunu değil Facebook ve Twitter sosyal ağlarını seçiyor.

Google arama motorunda günde 5 makaleye ücretsiz ulaşılabilecekken, Facebook ve Twitter üzerinden bütün makaleler serbestçe okunabilecek. Pek çok okuyucu için günde 5 makale yeterli olacaktır. Fakat önemli olan nokta bu değil. Önemli olan bunu yaparak NYT, Twitter ve Facebook gibi sosyal networklerden yayılmak bizim için Google trafiğinde görünür olmaktan daha önemli diyor.

NYT’ın bu seçimi Google’dan sosyal ağlara geçişi simgeliyor. İlk olarak, NYT makalelerine Twitter üzerinden ulaşmak Google üzerinden ulaşmaktan çok daha kolay. Ayrıca Twitter ve Facebook’da kullanıcılar sevdikleri makaleleri paylaşıp, kendi yorumlarını paylaşabiliyorlar. Bu da makalelerin daha çok yayılmasını sağlıyor.