Nisan ayında tüketici güveni azaldı

2012 Nisan ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre %2,9 oranında azaldı; Mart ayında 93,9 olan endeks Nisan ayında 91,1 değerine düştü.

23.05.2012 - 00:00 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

SMG Connected’ın haberine göre, 2012 Nisan ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre %2,9 oranında azaldı; Mart ayında 93,9 olan endeks Nisan ayında 91,1 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile Tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimleri saptanmaktadır. Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 0-200 aralığında değer alabilmekte; Tüketici Güven Endeksi’nin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olduğunu göstermektedir.

Tüketici Güven endeksindeki azalış, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklanmaktadır.

(Kaynak: TUIK)