Müzik dünyasına YouTube müjdesi

YouTube'dan Türkiye'ye her 'tık'lanan videoya karşılık telif ödemesi

24.10.2012 - 12:05 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ali Eyüboğlu, bugün Milliyet Cadde’deki köşesinde Youtube’un MESAM’a telif ödemesi yapacağını yazdı. Eyüboğlu’nun yazısı şöyle:

” ‘YouTube artık Türkiye’de korsan müzik kullanımına izin veren video paylaşım sitesi olmaktan çıkacak.’

10 Şubat 2012 tarihindeki yazımın girişinden bu cümle.

MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz’un Cannes’daki müzik fuarında YouTube yöneticileriyle yaptıkları temasları özetleyen bu cümleyi yazmamın üzerinden sekiz ay geçti.

O günlerde müzik dünyasında birçok insanın, ‘İmkânsız’, ‘Keşke olsa’ ya da ‘Nerede o günler?’ diyerek mesafeli yaklaştığı konu, gerçeğe dönüştü.

Ali Yavuz aradı dün.

Müthiş heyecanlıydı.

Sesinde yıllardır beklediği müjdeli haberi almış insanın heyecanı vardı.

‘Ve sonunda YouTube, lisans anlaşması yapmak amacıyla MESAM’a resmi başvurusunda bulundu’ diyen Yavuz’a, ‘MESAM olarak beklentiniz  nedir yıllık telif ücreti olarak YouTube’dan?’ diye sordum.

Ali Yavuz’un verdiği yanıt şu oldu:

‘Elimizde net rakamlar yok, Türk şarkıların videolarının bir yılda ne kadar ‘tık’landığına dair. Ama şunu biliyoruz, YouTube ülkemizde çok yoğun kullanılan bir video paylaşım sitesi. O nedenle kişisel tahminim lisanslamayı yaptıktan sonra YouTube’dan bize yılda 3-5 milyon euro arasında telif gelir.’

Kurulduğu günden bu yana müziğin bedava tüketilmesine imkan veren en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube’un bundan böyle her ‘tık’lanan videoya karşılık Türkiye’ye telif verecek olması çok önemli bir gelişme.

Darısı, bu devirde hâlâ ‘telif’ peşinde koşmak zorunda olan oyuncuların başına.”