Murdoch, Wall Street Journal’ı kitleselleştiriyor

ABD'nin en prestijli gazeteleri arasında yer alan ve finans piyasalarının nabzını tutan WSJ'nin

30.01.2008 - 10:12 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Medya baronu Rupert Murdoch’ın uzun uğraşlar sonucu geçen yılın sonunda satın aldığı Wall Street Journal’da (WSJ) değişim rüzgarları esmeye başladı.

ABD’nin en prestijli gazeteleri arasında yer alan ve finans piyasalarının nabzını tutan WSJ’nin 119 yıldır bulunduğu Wall Street’ten Murdoch’ın News Corp. şirketinin Midtown’daki merkezine taşınacağı bildirildi. New York Times’ın haberine göre Murdoch bu hamleyi satın aldığı Dow Jones’a ait yayınlarla News Corp. medya imparatorluğunun birbirine entegre olması için yapıyor.

Murdoch’ın WSJ için planladığı köklü değişikliğin gazetenin yerinin değiştirilmesiyle sınırlı kalmaması bekleniyor. WSJ’de kısa bir süre içinde spor sayfaları da yer almaya başlayacak. Gazetenin ekonomi dışındaki içeriğini genişletme hedefindeki Murdoch’ın siyaset, eğlence ve yaşam alanındaki haberlere de ağırlık verilmesini istediği belirtildi. Murdoch’ın amacının WSJ’yi daha kolay okunur bir gazete yapmak olduğu belirtiliyor. Rupert Murdoch’ın WSJ’yi kitle gazetesine çevirme hamlelerinin, başından beri gazetenin satışına karşı çıkan çalışanları ve sadık okuyucuları tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu. Gerek çalışanlar gerekse okuyucular içeriğin ve editoryal bağımsızlığın zarar göreceğinden endişe ediyordu.

Kaynak: Referans