Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Platform yeni logosunu ve yeni fontu Zilla'yı duyurdu.

19.01.2017 - 14:29 | Arzu Nilay Kocasu

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında yeni kurumsal kimliğini oluşturmaya aday yedi tasarımı yayınlayarak, platformun ruhuna uygun bir hareketle, internet kullanıcılarının yorumlarına açan Mozilla, “dünya genelinde yankılanacak” ve “modern dijital teknolojinin potansiyelini layıkıyla taşıyacak” yeni logosunu seçti.

Mozilla’nın kreatif ekibinin başkanı Tim Murray‘in blog yazısında yazdığına göre “binlerce e-posta, yüzlerce toplantı, düzenelerce konsept ve üç tur araştırma”nın neticesinde hayat bulan yeni logo, internet adreslerinden aşina olduğumuz “://” sembolleriyle oluşturulmuş minimalist bir tasarıma sahip.

Londra menşeli tasarım firması Johnson Banks işbirliğiyle hazırlanan yeni logosunda “Zilla” ismini verdiği bir font kullanan Mozilla’nın yeni logoya özel hazırlanan bu fontu ise Hollanda menşeli Typotheque imzası taşıyor.

Yeni kurumsal kimliğinin organizasyonun “sağlıklı internetin şampiyonu” olarak tanınıp kabul edilmesine yardımcı olacağını umduklarını söyleyen Murray yeni kurumsal kimlikle birlikte yaymayı hayal ettikleri algıyı şöyle açıklıyor:

“Hepimizin sınırlar veya duvarlar olmaksızın özgürce araştırabileceğimiz, keşfedebileceğimiz, yaratabileceğimiz ve inovasyonlar gerçekleştirebileceğimiz bir internet. Gücün birkaç kişi değil, pek çok kişide olduğu bir platform. Emniyetimize, güvenliğimize ve kimliğimize saygı duyulan bir internet.”

Blog yazısında Mozilla’nın yeni kurumsal kimliğinin inşa sürecini detaylı bir şekilde ele alan Tim Murray’nin yazıda yer verdiği, nihai logo belirlenmeden önce yayınlanan logo önerileri şöyle:

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Yine aynı blog yazısında paylaştığı ve içlerinden birinin birincilikle ayrıldığı dört finalist ise şunlar:

Protocol

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Burst

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Flame

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Dino 2.0

Mozilla kurumsal kimliğini yeniledi

Tim Murray’nin ilgili yazısına buradan olaşabilir, Mozilla’nın yeni kurumsal kimliğinin inşa süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: Digital Trends