Mobile Challengers’a Türkiye’den bir operatör de katıldı

Oluşturduğu güç birliği ile pazara hakim operatörlere karşı

26.02.2008 - 10:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Avrupa’da GSM pazarlarına sonradan girererek hakim operötörlere karşı pazarda yer edinmeye çalışan yeni oyuncuların kurduğu Mobile Challenger grubuna Avea da katıldı.

Böylece Mobile Challengers Belçikalı Base, Alman E-Plus, Fransız Bouygues’a sonradan dahil olan, İtalyan Wind, Avea, Three, Polonyalı Play ile birlikte, Avrupa’da 441 milyon nufüslu 11 ülkede 67 milyon aboneye servis veren, 20 milyar dolar ciroya sahip bir oluşum haline geldi. Mobile Challengers, oluşturduğu güç birliği ile pazara ilk giren ve bugün pazarın büyük bir kısmını ele geçirmiş hakim operatörlere karşı Avrupa içinde lobi yapmayı amaçlıyor. Grup, pazara sonradan giren yeni operatörler için regulasyonların yeniden ele alınarak düzenlenmesini talep ediyor.

Çağrı sonlandırma: Yedi şirketin CEO’su GSMA Kongresi sırasında bulundukları Barselona’da biraraya gelerek ortak bir panel düzenledi. Panelde Avrupa Komisyonunu ve ulusal regulator kurumları pazarda rekabet şartlarının tüketicinin yararı için iyileştirilmesi gerektiğini ve düzenlemelerin yeniden ele alınması gerektiği vurgulandı. Challengers’lar çağrı sonlandırma ücretlerinden yakındı. Bir diğer masaya yatırılan konu ise numara taşınabilirliliği oldu. Mobile Challengers, numarasını değiştirmek isteyen abonelerin önüne çıkan engellerin kaldırılmasını talep etti.

Rekabet engelleniyor: Bouygues Telecom Başkan Yardımcısı Emmanuel Forest, yeni operatörlerle birlikte telekom pazarına rekabetin de geldiğini innovatif servislerin arttığını, fiyat tarifelerinin ucuzladığını ve tüketiciye daha fazla seçenek sunulmaya başlandığını söyledi. Forest, “Pazara sonradan giren operatörlerle eski operatörlerle eşit şartlarda yarışa bilmesi için düzenlemelerin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Şu anki varolan telekom sektörüne ilişkin düzenlemeler rekabetin gelişmesine yardımcı olmuyor” diye konuştu. Forest, pazara ilk giren operatörlerin çağrı sonlandırma ücretleri gibi bir çok konuda avantajı elinde tuttuğuna işaret ederek, “Yürürlükte olan regulasyonlar ilk oyuncuya karşı yenilerin pazarda rekabet etmesini engelliyor” dedi.

Türkiye’de numara taşımak engelleniyor

Avea CEO’su Cüneyt Türktan, Türkiye’deki hakim operatör Turkcell’in numara taşınabilirliğini engellediğini ve bu nedenle sözkonusu uygulamanın hayata geçirilmesinin geciktiğini anlattı. Türktan’a diğer panelde oturan diğer meslektaşlarından sözlü destek geldi. Çağrı sonlandırma ücretlerine de değinen Türktan, Turkcell’in abonelerinin Avea abonelerini çok daha fazla bir tarife ile konuşturduğunu bu nedenle abonelerin arkadaş ve akrabalarının tercih ettiği yine Turkcell’i tercih etmek zorunda bırakıldığını söyledi.

Kaynak: Hürriyet