Mobil Kara Cuma’yı da etkisi altına aldı

Kara Cuma’da tüm online satışların yüzde 52’si mobilde gerçekleşti.

01.12.2014 - 16:49 | Haluk Kasarcı

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Her yıl sıra dışı satış rakamları kadar mağazalarda yarattığı post apokaliptik görüntülerle de ABD’de olduğu kadar ülkemizde de haberlere konu olan Kara Cuma geride kaldı. Kara Cuma 2014’ü özel kılansa satışların online tarafında mobil alışveriş trafiğinin, kişisel bilgisayarlardan gerçekleşen işlemleri geride bırakması oldu.

Her yıl Şükran Günü’nün ardından gelen ilk Cuma günü gerçekleşen Kara Cuma’da yaşanan trafiği analiz eden IBM’in açıkladığı rakamlara göre geçtiğimiz yıla göre yüzde 14,3 oranında artış gösteren online alışverişlerde mobilin aldığı pay, bu yıl yüzde 52,1 olarak gerçekleşti.

IBM Smarter Commerce Direktörü Jay Henderson yaptığı açıklamada mobil alışverişin Şükran Günü’nün yeni geleneği haline geldiğine dikkat çekerken “Perakendecilerin tüketicileri ile arzu edilen engagement değerlerine ulaşmak için dataya başvurduklarını ve oradan edindikleri bilgileri online, mobil veya in-store’da çabucak kullanıp avantaja çevirdiklerini gördük” ifadelerine yer verdi.

Mobilin payı katlanarak arttı

Geçtiğimiz yılki Kara Cuma’ya kıyasla yüzde 9,5’lik artış gösteren online satışlarda mobilin aldığı toplam pay da artış göstererek yüzde 27,9 olarak gerçekleşti. Elektronik ödeme sistemi devi PayPal’dan gelen veriler de online alışverişte mobilin yükselişini ortaya koyuyor. PayPal geçtiğimiz yılki Şükran Günü’nde gerçekleşen mobil satışın bu yıl yüzde 43’lük bir artış gösterdiğini açıklamıştı.

IBM mobilin aldığı payı artırsa da PC’nin hâlâ oyunun görece daha kuvvetli oyuncusu olduğu gerçeğini görmezden gelmiyor. PC’lerinden alışveriş yapan kullanıcıların mobilden alışveriş yapanlara oranla daha hacimli işlemler gerçekleştirdiğini ortaya koyan verilere dikkat çeken IBM, “Masaüstü ölmedi” diyor. Yapılan alışverişlerin ortalama fiyatları iki platform arasında karşılaştırıldığında, masaüstünde gerçekleşen alışverişlerin yüzde 16’lık bir farkla daha yüksek bedelli olmaları dikkat çekiyor.