Mercedes-Benz kafa karıştıran reklamını yayından kaldırdı

Markanın 2017 E Sınıfı Sedan'ı için hazırladığı film güvenlik gerekçesiyle şikayet edilmişti.

02.08.2016 - 17:55 | Arzu Nilay Kocasu

Mercedes-Benz kafa karıştıran reklamını yayından kaldırdı
19
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sektör şu sıralar Mercedes’in son reklamını konuşuyor: Marka, 2017 E Sınıfı Sedan modeli için hazırladığı reklamı insanlar üzerinde oluşturduğu yanlış algı nedeniyle yayından kaldırdı.

“Dünya kendi kendisini sürebilen bir araca gerçekten de hazır mı? Hazır veya değil, gelecek burada” mottosuyla tıpkı bir otonom araba misali kullanıcısının araç hareket halindeyken ellerini direksiyondan çektiğini gösteren reklam filmi Consumer Reports ve Center for Automotive Safety gibi yol güvenliğine odaklanan kuruluşlar tarafından FTC’ye şikayet edildikten sonra marka, reklamını yayından kaldırma kararı aldı.

Peki ama reklam filmindenin sorunu neydi? Sorun, reklamı yapılan aracın otonom bir araba olmamasıydı. Drive Pilot adı verilen bir kontrol sistemine sahip olan ve kullanıcısına ellerini sürekli direksiyonda tutmasını tembihlemek üzere tasarlanmış bir teknolojiyle donatılan arabanın reklamı, her ne kadar film sırasında altyazıyla otonom bir araba olmadığı belirtilse de, izleyenlerde yanlış düşünceler oluşmasına neden olmuş gibi gözüküyor.

Sonuç itibarıyla reklamını yayından kaldıran Mercedes’in konuyla ilgili açıklamasıysa şöyle:

“Yeni 2017 E Sınıfı teknolojik bir güç gösterisi ve kazaların olmadığı gelecek vizyonumuzu gerçekleştirmek için atılmış hatırı sayılır büyüklükte bir adım: 2017 E Sınıfı’nın temsil ettiği araç güvenliğiyle attığımız bu dev adımın kıymetini azaltacak hiçbir olası kafa karışıklığına mahal vermek istemiyoruz.”

Kaynak: Engadget