Medya dieti araştırması

Ad Age ve Ipsos'un yeni araştırması insanların cep telefonu ve internet yerine yemekten vazgeçme noktasına gelebildiklerini gösteriyor.

26.01.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ad Age ve Ipsos’un yeni araştırması insanların cep telefonu ve internet yerine yemekten vazgeçme noktasına gelebildiklerini gösteriyor.

Ad Age ve Ipsos bin A.B.D vatandaşına "seçmek zorunda olsanız kablolu TV’yi mi, cep telefonunu mu yoksa interneti mi bırakırsınız" sorusunu sordu. Katılımcıların yüzde 8’i oyun bozanlık yaparak hiçbirini bırakamazdım cevabını verdi.

Soruya cevap verenlerin yüzde 49’u kablolu TV’yi, yüzde 37’si cep telefonlarını ve sadece yüzde 6’sı mecbur olsalardı interneti bırakmayı tercih edeceklerini söyledi.

Bu sonuç elbette ki, insanların televizyondan hemen vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Katılımcıların nerdeyse yarısı kablolu TV’yi bırakabileceklerini çünkü farklı araçlarla da televizyon izleyebildiklerini dile getirdiler.

Araştırmanın ilginç bulgularından biri de insanların reklam konusundaki fikirleri: Katılımcıların reklam görmekten en az hoşlandığı mecra cep telefonları (yüzde 63), e-postaları (yüzde 57) ve sosyal medya (yüzde 44). Reklamların en az rahatsız ettiği mecra ise televizyon ve gazete.

Yani, insanların reklamları görmekten rahatsız olmadıkları mecraların, onların en kolay vazgeçebildikleri mecralar olduğu ortaya çıkıyor. Mesela cep telefonu reklamları konusunda yorum yapan bir katılımcı "cep telefonum çok kişisel bir araç, eğer onda bir reklam görüyorsam mutlaka ilgimi çeken bir konu olmalı" diyor.