MediaCat Felis 2007’de ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve yaratıcı medya fikirlerini ödüllendiren MediaCat Felis Ödülleri’nde kazananlar belli oldu...

26.10.2007 - 17:12 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve yaratıcı medya fikirlerini ödüllendiren MediaCat Felis Ödülleri’nde kazananlar belli oldu. Büyük Ödül Universal McCann‘in Beko için yaptığı ve ‘Yeni Medya Kullanımı’ kategorisinde büyük ödüle uzanan ‘Otoparkta Kapalı Devre Radyo Yayını’ adlı çalışmaya verildi.

26 Ekim 2007 günü Çırağan Kempinski’de düzenlenen ödül gecesinde, başkanlığını Procter & Gamble Türkiye Başkanı Saffet Karpat’ın yaptığı jüri yoğun bir çalışmanın ardından 16 kategoride birincileri belirledi. Üç kategoride ise ödüle değer iş bulunamadı.

Medya planlamada yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Mediacat Felis Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonrasında 16 kategoride birincilik ödülü verildi. Mecra kategorilerinden ‘Sinema’da ve hedef kitle kategorilerinden ‘Tüm Yetişkinler’ ile ‘Kadınlar’ kategorilerinde bu yıl ödüle uygun iş bulunamadı. Felis Ödüllerinde bu yıl 1 Temmuz 2006 – 30 Haziran 2007 arasında ilk kez yayınlanmış işler yarışırken, 270 eser yarışmaya katıldı. Bunlardan 76’sı kısa listeye kaldı. Universal McCann 12, Mediacom, Mindshare ve Starcom MediaVest Group 10’ar, Mediaedge:cia, OMD ve TBWA 5’er, Medina Turgul DDB ve Carat 3’er, 41 29, Concept ve ZenithOptimedia 2’şer, Grey, Euro RSCG, Media Team, Pars McCann Erickson, Point, Sportsnet ve Tempo OMD ise 1’er işle kısa listede yer aldı.

Büyük Ödül

Arçelik Beko “Otoparkta Kapalı Devre Radyo Yayını” çalışması ile Universal McCann

16 kategoride birincilik ödülleri

En iyi televizyon medya kullanımında Türk Telekom’un “Evde Ev Telefonu İşte İş Telefonu” çalışması ile Universal McCann,

En iyi gazete medya kullanımında Avea’nın “Patlayan Röportaj” çalışması ile Universal McCann,

En iyi dergi medya kullanımında Debenhams’ın “Debenhams tüm Modayı Kapsar” çalışması ile Concept,

En iyi açıkhava medya kullanımında Doğuş Otomotiv’in “VW EOS Asansör” çalışması Medina Turgul DDB,

En iyi radyo medya kullanımında Head&Shoulders’ın “Head&Shoulders ile tüm sorunları kafandan at” çalışması ile Starcom MediaVest Group,

En iyi internet mecra kullanımında Tariş Tat’ın “Mercan Abi Web” çalışması ile Medina Turgul DDB,

En iyi yeni medya kullanımında Arçelik Beko “Otoparkta Kapalı Devre Radyo Yayını” çalışması ile Universal McCann,

En iyi çoklu medya kullanımında Vodafone’un “Vodafone Türkiye Lansmanı” ile Mediacom,

En iyi doğrudan pazarlama kullanımında Ariel “Kadınlar Zor Lekeleri Protesto etti” çalışması ile Starcom MediaVest Group,

En iyi sponsorluk kullanımında Avea’nın, “Avea Fear Factor” çalışması ile Universal McCann ödüle layık görüldü.

Hedef kitle gençlik kategorisinde Turkcell, “GNCTRKCLL Kampuscell” çalışması ile Mediaedge:cia,

Hedef kitle genç yetişkinler kategorisinde Efes Pazarlama “Ritmix Guest DJ Hour” çalışması ile Universal McCann,

Hedef kitle erkekler kategorisinde Gillette “Türkiye bu golü kaçırmaz” çalışması ile Starcom MediaVest Group,

Hedef kitle özel hedef kitleler kategorisinde Orkid “Orkid her zaman yanınızda” çalışması ile Starcom MediaVest Group,

Hedef kitle ticari iletişim kategorisinde Yemeksepeti.com “Sakız Kartvizit “çalışmasıyla ile TBWA İstanbul,

Hedef kitle kamu yararı kategorisinde Darruşşafaka Okulları “Darüşşafaka Oyun” çalışmasıyla ile TBWA İstanbul ödül kazandı.

Felis bir yaratıcılık yarışması

Zaman Gazetesi ve Stroer Kentvizyon’un ana sponsorluğunda gerçekleşen MediaCat Felis Ödülleri 2007, bir yaratıcılık yarışması olarak tasarlandı. Sadece reklam fikirlerinin yarışacağı geleneksel yaratıcılık yarışmalarının aksine; MediaCat Felis Ödülleri’nde, belirlenen kategorilerde ajansların medya fikirleri yarıştı. Yarışmada mecra kategorilerinin sponsorları Akşam Gazetesi, Show TV, Alem Dergisi, Digitürk, Zedpaş, Mepaş, Superonline, hedef kitle kategori sponsorluklarını ise Medyanet ve TGI üstlendi.

Reklam endüstrisinden medya planlama ve satınalmanın ekonomik büyüklüğünün de önemine dikkat çeken Felis Ödülleri’nin yaratıcısı MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan “Amacımız sektörün gelişmesine katkı sağlamak, çalışanların başarılarını belgeleyerek onları teşvik etmek. İlkini geçen sene düzenlediğimiz yarışmanın bu konunun önemi açısından toplumun her kesiminde bir bilinçlendirme yaratacağına inanıyoruz. Bize destek olan sponsor ve juri üyelerine çok teşekkür ederiz. Katılan bütün eserler bizim için birbirinden değerli ve etkiliydi. İçlerinden kategori birincilerini belirlemekte jürimiz oldukça zorlandı. Geçen yıl ilki düzenlenen Mediacat Felis Ödülleri’ne 118 proje katılımının ardından bu sene gerçekleşen 270 başvuru ile sektörün Felis’e olan ilgisi ve verilen önemin bir göstergesi oldu. Ödül kazanların hepsini ayrı ayrı tebrik ediyoruz” dedi.

Zor seçim

Jürinin kararını verirken, mecra stratejisindeki farklılık, yenilik, uygulamada yaratıcılık, stratejinin ve uygulamanın hedef kitleyi yakalamada ve kapsamadaki başarısına dikkat ettiğini belirten Felis Ödülleri Juri Başkanı ve P&G Türkiye Genel Müdürü Saffet Karpat “Bu yıl ikincisi düzenlenen ve sektörün gelişmesine katkı sağlayacağına inandığım Felis Ödülleri’nde juri başkanlığı yapmaktan mutluluk duydum. Çok hareretli, seçim yapmakta çok zorlandığımız toplantılarımız oldu. Öncelikle 260 eserden 76 eserlik bir kısa liste oluşturduk. Sonrasında da kategori birincilerini belirledik. Bu yarışma sektörün her tarafından temsilcilere bir kez daha reklam endüstrisinde medya planlama ve satın almanın önemini hatırlatacak” değerlendirmesinde bulundu.

P&G Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı ve Türkiye Başkanı Saffet Karpat’ın Başkanlığını gerçekleştirdiği juri Mediaedge:cia Genel Müdürü Banu Tekin, Mediacom Genel Müdürü Banu Erkıran, Mindshare Genel Müdürü Demet İkiler, Vizeum Türkiye Genel Müdür vekili Ebru Edgü, Carat Genel Müdürü Hartmut Riester, Veritas Media Genel Müdürü Kaan Bülbüloğlu, ZenithOptimedia Genel Müdürü Mete Soğuksu, Starcom MediaVest Group Türkiye CEO’su Muharrem Ayın, Universal McCann Genel Müdürü Robert Zara, OMD Genel Müdürü Oğuz Yavuz, Ülker Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Babür Çelebi, Türkiye İş Bankası Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Naci İnan, Doğuş Otomotiv Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Deniz Güven, Avea Pazarlama İletişimi Departman Müdürü Gülşah Erener, Arçelik Pazarlama Direktörü Murat Şahin, Hürriyet Gazetesi Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal, MEPAŞ-ZEDPAŞ Genel Müdürü Ebru Kohen, Zaman Gazetesi Reklam Grup Başkanı Hakan Dikmen, Ströer Kentvizyon Genel Müdürü Murat İlbak, Medyanet Müşteri İlişkileri ve Planlam Direktörü Yeşim Öztarakçı..

Mecra Kategorileri

Reklamveren

Proje

Kurum

En iyi televizyon medya kullanımı

Türk Telekom

Evde ev telefonu işte iş telefonu

Universal McCann

En iyi gazete medya kullanımı

Avea

Patlayan röportaj

Universal McCann

En iyi dergi medya kullanımı

Debenhams

Debenhams tüm modayı kapsar

Concept

En iyi açıkhava medya kullanımı

Doğuş Otomotiv

VW Egos Asansör

Medina Turgul DDB

En iyi açıkhava radyo kullanımı

Head&Shaulders

Head&Shaulders ile Tüm Sorunları Kafandan At

Starcom MediaVest Group

En iyi interaktif medya kullanımı

Tariş Tat

Mercan Abi Web

Medina Turgul DDB

En iyi yeni medya kullanımı

Arçelik

Beko otopark kapalı devre radyo yayını

Universal McCann

En iyi çoklu medya kullanımı

Vodafone

Vodafone Türkiye lansmanı

Mediacom

En iyi doğrudan pazarlama kullanımı

Ariel

Kadınlar zor lekeleri protesto etti

Starcom MediaVest Group

En iyi sponsorluk kullanımı

Avea

Avea Fear Factor

Universal McCann

Hedef kitle ketagorileri

Reklamveren

Proje

Kurum

Gençlik

Turkcell

GNCTRKCLL Kampuscell

Mediaedge:CIA

Genç Yetişkinler

Efes Pazarlama

Ritmix Guest DC Hour

Universal McCann

Erkekler

Gillette

Türkiye bu golü kaçırmaz

Starcom MediaVest Group

Özel hedef kitleler

Orkid

Orkid her zaman yanınızda

Starcom MediaVest Group

Ticari iletişim

Yemeksepeti.com

Sakız Kartvizit

TBWA İstanbul

Kamu yararı

Darüşşafaka Okulları

Darüşşafaka Oyun

TBWA İstanbul

www.mediacatodulleri.com/felis