Mayoda da halka gidiliyor

Dün İstanbul’da bulunan Seul Belediye Başkanı Oh-Se-Hoon onuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Topkapı Sarayı’nda öğle

21.05.2007 - 10:49 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Dün İstanbul’da bulunan Seul Belediye Başkanı Oh-Se-Hoon onuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Topkapı Sarayı’nda öğle yemeği düzenlendi.

Yemekte mayo reklamları gündeme geldi. Mayo reklamları konusunun Avrupa Konseyi’ne taşınacağı söylentileri hakkında açıklama yapan Topbaş, Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün bazı kararlarını değerlendirecek bir halk komitesi oluşturmayı düşündüklerini söyledi.

Ayrıca komitenin iletişimci, sosyolog, psikolog gibi uzmanlardan oluşacağını belirten Topbaş, ‘Bu tip olaylarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım müdürlüğü’nün bazı kararlarını değerlendirecek bir danışma kurulu gibi çalışacak. Bunların içinde okul ve aile birlik başkanları da olacak. Her olayda karar verecekler. Bu kente en uygun olan şeylere evet dedikleri zaman biz de ona rahatlıkla onay vereceğiz.’ şeklinde konuştu.

Mayo reklamına sansür bugünkü iktidarın yaklaşımını gösteriyor

Mayo reklamına sansürle ilgili açıklama yapan Avrupa Konseyi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan, Haziran’da Avrupa Genel Kurulu’nda, ‘Reklamlarda Kadın İmajı’ adlı bir rapor sunacağını bildirdi. Bu raporda, reklamlarda kadının cinsel meta olarak ya da sadece anne ve eş konumunda sunulmasının, araba gibi ilgisiz ürünlerin reklamında kullanılmasının eleştirildiğini belirtti.

İstanbul’da mayo reklamlarının yasaklanmasına karşı olduğunu vurgulayan bilgehan, konunun rapor Konsey toplantısında görüşülürken gündeme geleceğini vurguladı. Ayrıca Bilgehan, bu uygulamanın kadının modern yaşamda yerini almasına karşı olan tesettürcü, kadını örtünmeye zorlayan anlayışın bir yansıması olduğunu söyledi.

Kaynak: Milliyet gazetesi