Maçlar 2010’un sonuna kadar aynı kanalda

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından defalarca yapılan açıklamalara, TFF ile Digiturk arasındaki resmi sözleşmelere

31.12.2007 - 09:36 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından defalarca yapılan açıklamalara, TFF ile Digiturk arasındaki resmi sözleşmelere ve Rekabet Kurulu kararına rağmen, ticari ve hukuki zemini olmayan maksatlı başvurulara karşılık, Rekabet Kurulu 22.11.2007 tarihli kararı ile bir kere daha Turkcell Süper Lig Yayın Haklarının Digiturk’te olduğuna karar verdi.

Rekabet Kurulu, TFF yayın ihalesinin Digiturk tarafından, alınması ve bu ihalenin 2010 yılına kadar uzatılmasının hukuka geçerli olduğuna dair verdiği kararından sonra, D-Smart ya da benzeri yayın kuruluşlarının piyasaya yeni oyuncu olarak katılmaları dolayısıyla, söz konusu kararının kaldırılmasının talep edilmesini gerek hukuki ve gerekse piyasa şartları bakımından yeterli ve gerekli olmadığını vurgulamaktadır. Çünkü bu halde TFF’nin yayın ihalelerinin güvenirliliği ve yatırımcıların ihale öncesi ve sonrası yatırım yapma güdülerini azaltabileceğini belirtmiştir.

Ayrıca Rekabet Kurulu, Digiturk’e gönderdiği gerekçeli kararında TFF’nin yasalardan ve yönetmeliklerden aldığı yetki ile ihaleyi gerçekleştirdiği ve ihale aşamasında ve sonrasında hukukun bütün emredici hükümlerine harfiyen riayet edildiği, D-Smart’ın başvurusunda yer alan iddia ve savunmasında gerçeği yansıtmayıp, hukuki zeminin olmadığını açıklamıştır. Rekabet Kurulu ayrıca, önceki son iki ihaleyi Digiturk’ün alması, en son yayın ihalesinde Digiturk dışında hiçbir yayıncının teklif dahi vermemiş olmasına rağmen, pazarın genel durumu, havuz sisteminin geleceği, potansiyel rekabetin engellenip engellenemeyeceği, görüntülere ilişki düzenlemeler konularında dikkate alarak karar verdiğinin D-Smart’ın mevcut itirazı karşısında gerekçelerin gerek hukuki ve gerekse fiili olarak uygunluğunun halen geçerliliğini koruduğunu bildirmişti. Rekabet Kurulu, maç yayın ihalelerinin sürekli olarak Digiturk tarafından kazanılmasını, rekabet hukuku kuralları çerçevesinde hukuka aykırı olmadığını belirtmiştir. Dolayısıyla Rekabet Kurulu 22.09.2003 tarihinde verdiği ve Turkcell Süper Lig Yayın Haklarının 2010 yılına kadar Digiturk’te olmasının hukuka uygun olduğu ve geçerli olduğunu Digiturk’e yazılı olarak tebliğ etti.

Kaynak: Akşam