Le Monde’da yolun sonu

Fransa'nın 'kültür ikonu' olarak bilinen ve ülkenin en fazla okunan ulusal günlük gazetesi...

25.06.2008 - 11:37 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Fransa’nın ‘kültür ikonu’ olarak bilinen ve ülkenin en fazla okunan ulusal günlük gazetesi olan Le Monde zor günler geçiriyor. 2001 yılından beri toplamda 167 milyon Euro zarar eden gazetenin bir kaç ay içinde, gazetenin internet sitesini elinde bulunduran iki şirketin himayesine gireceği konuşuluyor.

Gazetenin editörleri, Genel Yayın Yönetmeni’nin protesto ederek ‘editoryal bağımsızlığın’ günden güne yok olduğunu savunuyor. Gazetenin maliyetleri düşmezse, Le Mond’un internet versiyonunu elinde bulunduran Fransız ‘Lagerdere’ ve İspanyol ‘Prisa’ şirketleri gazetenin tamamını satın alacak. Le Monde çalışanları ise, gazetenin bu şirketler tarafından satın alınması halinde kalemlerini özgürce oynatamayacaklarını söyledi.

Fransız Gazeteleri

Maliyetleri artarken reklam gelirleri düşen Fransız gazeteleri internet ve bedava dağıtılan ‘tabloid’ gazetelerle boğuşuyor. Fransa’nın en büyük gazetesi konumundaki Le Monde’un 2007’deki günlük satışları 329 bindi. Bu rakam, sokakta bedava satılan bir gazete tirajının yarısını oluşturuyor.

64 yıllık gazetenin 340 çalışanı böyle giderse büyük holdinglerin gazeteye hakim olacağı, editoryal bağımsızlık ilkesinin de Le Monde açısından sonsuza dek biteceğini söyledi.

Kaynak:www.gazeteport.com