‘Kredi kartına en düşük faiz bizde’ sloganına engel

Alışverişlerde kredi kartı kullanımının...

05.03.2008 - 09:49 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Alışverişlerde kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, mağduriyetleri de beraberinde getiriyor. Kartının sadece asgari tutarını ödeyenlerin sayısı her geçen gün artarken birçok kişi de borcunu ödeyemiyor.

Vatandaşın kredi kartı borçlarından dolayı yaşadığı zorluklar bazı fırsatçılar için iş kapısı oldu. Sanal ortamda “Kredi kartı borcunuzu taksitlendirin” sloganıyla çalışan internet siteleri türedi. Ancak bu tür yöntemi izleyenler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na takıldı. Denetim birimleri “Kredi kartı borcunuzu taksitle ödemek mi istiyorsunuz?”, “Kredi kartınızdan taksitli nakit çekmek mi istiyorsunuz?” sözleriyle müşteri toplayan internet sitelerini, mercek altına aldı. “Faizi durdurur, daha az faiz ödenmesini sağlar” sloganlarını kullanan firmalar, gerçeğe aykırı mal ve hizmet satışı yapılamayacağı konusunda incelemeye tabi tutuldu. İncelemelerde vergi, tefecilik ve kredi kartı kanununa muhalefeti de masaya yatıracaklarını aktaran yetkililer, üç hafta önce başlayan incelemelerin bir iki ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Yaklaşık 40 yıldır kullanılan kredi kartları, günlük hayatın vazgeçilmezi haline geldi. Başlangıçta 10 bini geçmeyen kredi kartı sayısı, 2007 sonu itibarıyla 37 milyonu aştı. Söz konusu internet siteleri, kendilerine başvuran vatandaşların mevcut kredi kartı borcunu ödüyor. Ardından da aynı karttan 3 aydan 12 aya kadar taksitli nakit çekiyor. Vatandaş, nakit krediye kart borcuna ödeyeceği faizden daha düşük bir faiz ödediği için görünürde kârlı çıkıyor. Bu işlemi gerçekleştiren internet siteleri, vatandaşa kredi kartı borcunu kapatması için verdiği miktardan yıllık yüzde 24 faiz alıyor. Bankaların kredi kartlarına uyguladıkları yıllık faiz oranı ise yüzde 90’ı buluyor. BDDK’nın gerçeğe aykırı mal ve hizmet satışının konu edildiği kanunun sahte belge düzenlenmesi ile ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “Gerçeğe aykırı olarak harcama belgesi, nakit ödeme belgesi ya da alacak belgesi düzenlemek veya bu belgelerde ne surette olursa olsun tahrifat yapmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.”

Daha az faiz ödenmesini sağlar!

Kredi kartını ödeyemeyenler için cazip seçenekler sunduklarını iddia eden internet sitelerinde sistemin faydaları şöyle özetleniyor: “Faizi durdurur, faiz oranı yıllık yüzde 24 olduğundan daha az faiz ödenmesi sağlanır, kredi kartının kapanması ve diğer hukuki yolların oluşması engellenir, bankalararası negatif kayda düşülmesi engellenir, böylece kredi alınmasını kolaylaştırır, işlem süresi 10 dakika olduğundan dolayı zamandan kazanılır, Türkiye’nin her yerinden ve tüm bankaların kredi kartlarına işlem yapılabilmektedir.”

Takipteki kredi kartı alacaklarının toplam kredi kartı alacaklarına oranı

Yıl – Oran (%)
2002: 5,1
2003: 3,8
2004: 4,6
2005: 7,8
2006: 8,3
Kart sayısı 37 milyonu geçti; yıllık harcama 142 milyar YTL

Geçen yıl kredi kartı ile yapılan işlemlerin cirosu 142 milyar 787 milyon YTL oldu. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2007’de Türkiye’de yurtiçinde turistlerin de kullanımı dahil olmak üzere kredi kartları ile yapılan alışveriş ve nakit avans işlemlerinin adedi 1 milyar 441 milyon oldu. 2007 yılı sonu itibarıyla kredi kartı sayısı, 37 milyon 335 bin adede ulaşırken gerçekleştirilen alışverişlerde cirodan yüzde 15,9 ile en büyük payı marketler ve alışveriş merkezleri aldı. İkinci sırada yüzde 15,1’le benzin istasyonları, üçüncü sırada ise yüzde 8,9’la giyim ve aksesuar alışverişleri yer aldı. BKM’nin 12 aylık değerlendirmesine göre, en büyük ciro artışı e-ticaret sitelerinde kredi kartları ile gerçekleştirilen alışverişlerde gerçekleşti ve 2007’de e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleşen alışveriş işlemleri yüzde 150 arttı.

Kaynak: Zaman