Koç: Migros’ta son aşamaya gelindi

Koç Holding, Migros hisselerinin satışında son aşamaya gelinmiş olmakla birlikte

11.02.2008 - 15:38 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Koç Holding, Migros hisselerinin satışında son aşamaya gelinmiş olmakla birlikte henüz herhangi bir sözleşme imzalanmadığını İMKB’ye bildirdi.

Şirketin satışı için görüşmeler devam ederken Hırvatistan’ın önde gelen ekonomi dergilerinden Business.hr son sayısında Migros’u Hırvat Agrokor ve ABD’li yatırım fonu Blackstone’un 3.2 milyar dolara aldığını iddia etmişti. Haberde Agrokor ve Blackstone’un önce 3.4 milyar dolarlık teklif verdiği ancak küresel likidite şartlarının son 1 ayda ağırlaşmasından sonra teklifini 3.2 milyar dolara indirdiği öne sürülmüştü.

Migros’a 3 teklif geldiği ve en az ikisinin şirketin piyasa değerinin altında olduğu yönünde geçen ay Reuters’ın yayınladığı bir haber de Koç Holding tarafından yalanlanmıştı.

Reuters haberinde konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Koç Holding’in iştiraklerinden olan Migros için özel sermaye şirketi Kohlberg Kravis Roberts & Co LP (KKR) tek başına teklif verirken, BC Partners ve Türk özel sermaye grubu Turkven’in ortak bir teklif sunduğu yer almıştı.


Agrokor, Hırvatistan’ın en büyüğü

Hırvatistan’ın en büyük özel şektör şirketi olan Agrokor 1976 yılında kuruldu. Gıda, içecek ve perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketin 31 binden fazla çalışanı bulunuyor. Agrokor’un yıllık geliri 2006 verilerine göre 3 milyar dolara denk geliyor. Şirketin Hırvatistan’ın yanı sıra Macaristan ve Bosna Hersek’te de faaliyetleri bulunuyor.

Kaynak: Ntvmsnbc