‘Kırsal Kesimde İletişim’ araştırması şaşırttı

Ege Bölgesi'ndeki bazı köylerde yapılan "Kırsal Kesimde İletişim'' konulu alan araştırmasıyla sonucunda

11.10.2007 - 09:38 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferlal Örs’ün, Ege Bölgesi kırsal kesiminde yaptığı bir alan çalışması, yolu, suyu, sosyal güvencesi olmayan köylünün cep telefonu taşıdığını ve uydu teknolojisinden yararlandığını ortaya koydu.

Doç. Dr. Örs, Ege Bölgesi’ndeki bazı köylerde yaptığı “Kırsal Kesimde İletişim” konulu alan araştırmasıyla ilgili olarak araştırmayla kırsal bölgede yaşayan insanların kitle iletişim araçlarına karşı tutum, düşünce ve bu araçları kullanma alışkanlıklarını belirlemeyi amaçladığını bildirdi.

Bu kapsamda, Ege kırsalında yaşayan 200 kişi ile yüz yüze görüştüklerini belirten Doç. Dr. Örs, şunları kaydetti: “Küreselleşme, iletişim teknolojilerinin hızlı gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlıyor. Ancak eşitsiz ve dengesiz olan bu gelişme, özellikle az gelişmiş ülkelerde çelişkiler ortaya çıkarıyor. Kırsal kesimlerde artan yoksulluğa, işsizliğe, güvencesizliğe rağmen bazı iletişim teknolojileri son derece hızla yaygınlaşıyor. Örneğin, araştırmam kapsamında görüştüğüm köylülerin yüzde 82’sinin cep telefonu, yüzde 16’sının uydu anteni var. Ancak, bunların çoğunun hiçbir sosyal güvencesi yok. Hatta bazılarının yaşadıkları köylerde yol ve su bile bulunmuyor.” Araştırmaya katılanların yüzde 46’sının her gün gazete okuduğunu belirten Örs, bunların yüzde 88’inin gazete satın almadığını, ancak kahvehanelerde okuduğunu söyledi.