Kim demiş "13. Cuma" uğursuzdur diye?

Kim demiş “13. Cuma” uğursuzdur diye?

13. Cuma'nın uğursuz, lanetli, tersliklerle geçecek bir gün olacağı yönündeki batıl inanç tüm dünya tarafından paylaşılır. Ancak bu yazıyı okuyan için 13. Cuma vız gelir tırıs gider.

13.01.2017 - 16:52 | Cansu Karagül

Bugün güne kötü mü başladınız? İşleriniz kalktığınızdan beri ters mi gidiyor?

Günlerdir beklediğiniz mail hala posta kutunuza düşmedi mi? Tüm ay boyunca üzerinde çalıştığınız pazarlama sunumu revizyon mu aldı? Pazarlama bütçenizi yeterince iyi yönetemediğinizi mi düşünüyorsunuz ya da elinizde hatırı sayılır bir bütçe var ancak nasıl dağıtacağınızı bilmiyorsunuz veya hata yapmaktan mı korkuyorsunuz? Bu haftaki satış kotanızı aşamadınız ya da dolduramadınız mı?

Endişelenmeyin!

Bugün belki de o kadar uğursuz bir gün değildir. Hatta bu yazıyı okuduğunuz için şanslı gününüzde olduğunuz bile söylenebilir.

Satış, hem boğulabileceğiniz hem de ucu bucağı olmadan ufukta açılabileceğiniz bir denizse, size okyanusta yüzmeyi vaat eden Taner Özdeş‘in tavsiyelerine kulak verin!

Yeni yüzyılda satış ve pazarlama nereye gidiyor?

Kim demiş "13. Cuma" uğursuzdur diye?

  • Şirketlerin iki şansı var. Ya marka olmak, fark yaratmak, kimsenin düşünmediğini yapmak ya da hiç yapılmamış olanı yapmak.
  • Şirketler ürün odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya geçmek zorunda.
  • Geleneksel pazarlamanın etkisinin azaldığı günümüzde insanlar satın alma kararı verirken tavsiyelere kulak asıyor.
  • Satışçılar sürekli olarak kendilerini entelektüel ve kültürel olarak geliştirmeli; firmalarının yeni ürün ve hizmet geliştirmeleri konusunda öncü ve yaratıcı olmalılar.
  • Güven ve inandırıcılık, satış sırasında bir satışçının müşterisiyle arasında yaratması gereken en önemli iki duygudur.
  • İş hayatının hiç olmadığı kadar hızlı, dinamik ve muğlak olduğu günümüzde, satışçının network’ünü ve bilgi birikimini, becerilerini, yetkinliklerini, hobilerini ve insanlarla olan iletişimini geliştirmesi kaçınılmazdır.
  • Bugün müşterilerle baş etmek artık her zamankinden daha zor. Satışçının bununla baş edebilmesinin yolu empati ve pozitif tavır geliştirip güleryüzlü ve samimi olmaktan geçiyor.
  • Yeni neslin egosu önceki kuşaklarınkine kıyasla biraz fazla. Bir satışçı egosunu kontrol edemezse satışta yıldız olması çok zor.
  • İnsanı ayakta tutan iki şey inançları ve başarma hırsıdır. Rüyalarınız, hedefleriniz yoksa satış için motivasyonunuz er ya da geç düşecektir.
  • Teknolojiyi kullanın; ama müşterilerinize daha iyi hizmet vermek için. Günümüzde internet sitesi ile bir mağaza arasında fark yoktur. Gerekli optimizasyonları yaptığınızda satış kaçınılmazdır!

Satışta, gelecek milenyumda “6 Başarı Formülü” ve çok daha fazlası Satışın 10 Altın Kuralı‘nda.