Kayıp tarih 3D teknolojisiyle canlanıyor

Toplumların yitik mirası yeniden hayat buluyor.

26.05.2016 - 16:25 | Arzu Nilay Kocasu

Kayıp tarih 3D teknolojisiyle canlanıyor
3
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Dünyanın pdört bir yanında pek çok tarihî yer ve anıt gerek savaş ve çatışmalar gerek doğal afetler nedeniyle yeryüzünden silindi ve silinmeye devam ediyor. Toplumların kültür ve mirasının kıymetli birer parçası olması nedeniyle yoklukları yalnızca fiziksel bir boşluktan çok daha büyük bir kayba işaret eden bu eserlere yeniden hayat vermek isteyen iki araştırmacı, Chance Matthew ve Vincent Coughenour, kitle kaynaklı yeni bir proje için kolları sıvadı.

UNESCO, Unite4Heritage ortaklığında gerçekleşen ve daha fazla katılımcıya ulaşarak büyümeyi hedefleyen Rekrei projesi kapsamında; arkeoloji, web geliştirme ve fotogrametri gibi alanlarda birikimi olan gönüllüler dijital olarak yeniden inşa ettikleri tarihî yer ve nesnelerin 3 boyutlu modellerini New York Museum of Art and Design’ın yanı sıra Ogilvy & Mather New York tarafından yapılan Reclaimhistory.org sitesinden de tarih meraklılarına sergiliyorlar.

Halihazırda 43 parçanın yeniden inşa edildiği projen tarihi canlandırma çalışmalarına devam ederken ona destek olmak isteyen bilgi sahibi herkese kapılarını açıyor. Dileyenler, projeyle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak, canlandırılan eserleri incelemek ve projenin parçası olmak için gereken kıstaslar hakkında bilgi almak üzere Reclaimhistory.org‘u ziyaret edebilirler.

KÜNYE
CCO: Corinna Falusi
Kreatif Direktörler: Bastien Baumann & Chris Rowson
Kreatif Direktör Yardımcısı: Rodrigo Moran
Kıdemli Art Direktör: Lauren van Aswegen
Kıdemli Reklam Yazarı: Chad Johnson
Yapımevi: Pet Gorilla
Yapım Ekibi: Matt Bonin, Akiko Nakashima
Tasarım Yönetmeni: Francesco Bertelli
UI Tasarımcı: Dallas Barnes
Kreatif Teknoloji Direktörü: Kaare Wesnaes
Strateji: Jeremy Wilson, Adam Kornblum, Molly Hoffman

Kaynak: The Drum