Kapalıçarşı’nın yüzü Yapı Kredi’yle yenilendi

Yapı Kredi Kapalıçarşı projesi kapsamında, dünyanın en eski alışveriş merkezi Kapalıçarşı'nın...

29.08.2008 - 11:54 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Yapı Kredi Kapalıçarşı projesi kapsamında, dünyanın en eski alışveriş merkezi Kapalıçarşı’nın değişen yüzüne yenilediği yönlendirme tabelalarıyla katkı sağlıyor.

Yapı Kredi desteğiyle gerçekleştirilen Kapalıçarşı yenileme projesi kapsamında, Kapalıçarşı’da yer alan tüm yönlendirme ve bilgi panoları tarihçelerin ve araştırmacıların katkılarıyla değiştirildi. Yenilenen bilgi ve yönlendirme panolarıyla, dünyanın en eski alışveriş merkezi olan, 3000’den fazla dükkanın yer aldığı ve her gün mevsimine göre 250.000 ile 400.000 kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’nın hem tarihi hem de muhteşem mimarisi anlatılıyor.

Yapı Kredi’nin gerçekleştirdiği bu özel projeye birçok tarihçi ve araştırmacının çok önemli katkıları oldu. Proje kapsamında değişen yönlendirme ve bilgi panoları hazırlığı aşamasında, Prof. Dr. Önder Küçükerman, Prof. Dr. Kenan Mortan, Prof. Dr. Gündüz Özdeş, Dr. Suaraiya Faruqi, Çelik Gülersoy, Osman Nuri Ergin, Prof Dr. Celal Esat Arseven, Walter M. Weiss, Nezih Başgelen, Prof Dr. Şevket Pamuk’un araştırma ve görüşlerinin yanısıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ yayınları ve Eminönü Belediyesi kaynaklarından yararlanıldı.

Kaybolmaya yüz tutmuş birçok mesleği kendisine has kültürüyle yaşatan Kapalıçarşı, modern alışveriş merkezlerinin karşısında büyüleyici tarihi ve görkemli mimari yapısıyla dünyanın en eski ve en kalabalık alışveriş merkezi olarak halen çok fazla ilgi görüyor.