Kadınlar gününe Erdoğan damgası

Başbakan’ın “en az üç çocuk doğurun” açıklaması, Dünya Kadınlar Günü’ne

11.03.2008 - 13:57 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Başbakan’ın “en az üç çocuk doğurun” açıklaması, Dünya Kadınlar Günü’ne damgasını vurdu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, hem dünyanın hem Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Konferanslar, mitingler, söyleşiler, dinletiler derken, bu yılki kutlamalara damgasını vuran olay ise Başbakan Erdoğan’ın çarpıcı açıklamaları oldu. Kadınlara “en az üç çocuk doğurun” çağrısında bulunan Erdoğan’ın, bu söyleminin ardından “Kadınlar Günü” ile ilgili haber sayısı, 2007 yılına oranla % 384 arttı.

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadının toplumdan beklentileri ve eşitliğe yönelik istekleriyle bu yıl da, çeşitli etkinlikler, konferanslar, söyleşiler ve gösteriler eşliğinde yaşandı.

Bu yılki kutlamalara ise iki konu damgasını vururken; bunlardan biri, TÜİK’in “2007 işgücü istatistikleri”ni açıklaması oldu. TÜİK’in raporuna göre kadınların işgücüne katılım oranı % 23.4’e geriledi ve bir yılda 237 bin kadın, iş dünyasından çıkarak evine çekildi. Diğer konu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “en az üç çocuk doğurun” çağrısı oldu.

Medya Takip Merkezi (MTM), 24 Şubat – 9 Mart tarihleri arasında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde “Dünya Kadınlar Günü” ile ilgili yayımlanan her haberi tek tek raporladı. Buna göre, 15 günlük süreçte, konuyla ilgili toplam 1.091 haber yapıldı. Özellikle, Başbakan Erdoğan’ın “doğurma” ile ilgili açıklaması, birçok köşe yazarının ve sivil toplum kuruluşunun tepkisine yol açarken; konunun medyada sıkça yer bulmasına da neden oldu. MTM’ nin geçen senenin aynı döneminde yaptığı medya araştırmasına göre, medyada yer alan Kadınlar Günü’yle ilgili haberler, % 384 oranında artış gösterdi.

Aynı araştırma verilerine göre, Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir etkinlikte Başbakan’ın kadınlara yönelik bu çağrısına, ulusal gazetelerin 30 köşe yazısında yorumlar yapıldı. Çeşitli tartışmalara neden olan konuya sadece köşe yazarları değil, yayınlar da büyük ilgi gösterdi. Konuyu en çok haber yapan gazete ise Cumhuriyet ve Vatan oldular.