Kadınlar alışveriş diyor

MasterIndex Araştırması, kadın ve erkekler arasındaki harcama alışkanlıklarını ortaya koydu...

07.12.2007 - 09:47 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırması, kadın ve erkekler arasındaki harcama alışkanlıklarını ortaya koydu. MasterIndex Araştırması’nda sorulan “Elinize fazladan 40 bin YTL geçse nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunun yanıtı hem kadında hem erkekte öncelikli olarak ev ve otomobil almak olarak çıkarken, kadınlar üçüncü öncelikli tercihlerini alışveriş, erkeklerse tasarruf yapmaktan yana kullandı.

MasterCard tarafından altı ayda bir Türk halkının kart kullanım alışkanlıklarını ve kartlı ödeme sistemlerinden beklentilerini değerlendirmek amacı ile gerçekleştirilen MasterIndex Araştırmasının Kasım 2007 sonuçlarına göre, genel ortalamada Türk halkı ellerine geçen fazladan 40 bin YTL’yi öncelikli olarak ev (yüzde 38), otomobil (yüzde 29) almak ve borçlarını ödemek (yüzde 16) için kullanacağını söylüyor.


Kadınlar alışveriş, erkek tasarruf diyor…

MasterIndex Araştırması’nın “Elinize fazladan 40 bin YTL geçse nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar kadın ve erkek katılımcılar açısından incelendiğinde ise, ev ve otomobil alma isteğinin her iki grupta da öncelikli ortak istek olduğu gözleniyor. Katılımcıların, ellerine geçen fazladan 40 bin YTL’yi değerlendirmelerinde üçüncü tercihleri ise büyük farklılık gösteriyor. Kadınlar, bu parayı alışveriş yapmak (yüzde 17) için kullanacaklarını belirtirken, erkekler ise 40bin YTL ile tasarruf yapacaklarını (yüzde 19) söylüyor.


Erkeklerin alışveriş tercihi son sıralarda…

Kadın katılımcılar için tasarruf yapmak yüzde 11 ile yedinci sırada yer alırken, erkekler için, kadınların öncelikli tercihleri arasında yer alan alışveriş yapmak seçeneği yüzde 10 ile yedinci sıraya geriliyor.
Erkeklerde Yeni İş Kurma, Hisse Senedi Tahvil Alma Eğilimi Gözlenirken Kadınlar Altına ve Beyaz Eşyaya Yatırım Yapıyor

MasterIndex Araştırması’nın sonuçlarına kadın erkek ayrımlı bakıldığında, kadınların ellerine geçen fazladan 40bin YTL ile altın (yüzde 9) ve beyaz eşya (yüzde 7) almaya erkeklerden daha meraklı olduğu gözlenirken, erkekler ise yeni iş kurma / iş geliştirme (yüzde 9’ar), hisse senedi / tahvil alma (yüzde 6) seçeneklerine kadınlardan daha ılımlı yaklaşıyor.