İstanbul’un hayali gerçek oluyor

Dünyanın en dinamik şehirlerinden birisi olan İstanbul’da, 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihleri arasında...

29.11.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Dünyanın en dinamik şehirlerinden birisi olan İstanbul’da, 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Shopping Fest projesi ile 2 milyar dolar olan perakende ticaret hacmi, 2023 yılında 10 milyar dolar değerine ulaşacak.

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok detayı içeren dev projenin bütçesi, yaklaşık 50 milyon TL’ye ulaşıyor. Festivalin ilk yılında, yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefleniyor.

İstanbul’da 18 Mart – 26 Nisan 2011’den başlayarak, her yıl tekrar edecek olan; alışveriş, kültür ve eğlence festivali İstanbul Shopping Fest, bugün Çırağan Sarayı’nda düzenlenen lansman toplantısı ile basına tanıtıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, T.C. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TİM Başkanı ve İstanbul Shopping Fest Platform Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Eş Başkanı Yılmaz Yılmaz’ın konuşmacı olarak bulunduğu toplantıya tüm destekçi kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Eş Başkanı Yılmaz Yılmaz, İstanbul’un 14 milyon nüfusa sahip bir dünya merkezi olduğunu belirterek “İstanbul Shopping Fest ile hedefimiz İstanbul’u bir dünya markası olarak pazarlamak ve turist başına harcamayı 580 dolardan 1000 dolara çıkarmak.” dedi. Yılmaz ayrıca İstanbul Shopping Fest’in düzenlendiği 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihlerinin Nevruz, Paskalya ve Hamursuz bayramlarını da kapsadığı için özellikle seçildiğinin altını çizdi. İstanbul Shopping Fest kapsamında Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve Beyoğlu gibi önemli caddelerde en az üç etkinlik olacağını, bu dönemde tüm AVM’lerin gece 23.00’e ve Perşembe, Cuma, Cumartesi günlerinde ise iki AVM’nin gece 02.00’ye kadar açık olacağını vurgulayan Yılmaz, ”Aynı zamanda belirli tutarlarda alışveriş yapanlara çekilişler yapılacak, her gün bir araba olmak üzere toplamda 40 araba hediye edilecek.” dedi. İstanbul Shopping Fest’in toplamda 50 milyon TL’lik bir bütçesi olduğunu belirten Yılmaz, 2011 yılında gıda ve konaklama dışı ticaret hacmini 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.