İnsansız hava araçları ile reklam

ABD'li girişim açıkhavada alternatif bir mecra yaratmayı hedefliyor.

30.04.2014 - 15:33 | Ali Kuru

İnsansız hava araçları ile reklam
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Daha çok askeri amaçlarla kullanımları ile akıllarda yer eden fakat havasal çekimlerden ürün dağıtımlarına kadar pek çok farklı işte yararlanılan insansız hava araçlarının (İHA) son kullanıldığı alan reklam sektörü oldu.

ABD’de ortaya çıkan DroneCast isimli yeni bir girişim, İHA‘ları açıkhavada alternatif bir mecraya dönüştürmeyi hedefliyor. Girişim yaklaşık 2 metre uzunluğundaki flama tipi reklamlar için günlük 100 dolar talep ediyor. DroneCast‘in elinde şu an sadece 4 İHA bulunuyor. Philadelphia‘nın önemli kesişme noktalarında gezinen bu İHA’lar yer seviyesinin yaklaşık 8 metre üstünden uçuyor.

Mashable‘ın haberinde ABD Ulusal Havacılık Birliği FAA’nın İHA’ların farklı alanlarda kullanımlarına ilişkin pek çok kısıtlamasının olduğuna dikkat çekerek DroneCast’in yaptığı işin yasal olup olmadığının henüz bilinmediğini söylüyor. Haberde DroneCast’in iş modelinin yasal engellere takılabileceğinin altı çiziliyor.

* DroneCast’in kullandığı video uygulaması Firefox ile uyumsuzluk gösterebiliyor. Firefox kullanıcısıysanız tanıtıcı videoyu görüntülemek için alternatif bir tarayıcı (örneğin; Google Chrome) deneyebilirsiniz.

Kaynak: Mashable