İnfografik silahı

Dijital manzaranın yüzeyinin hemen altında bir savaş devam ediyor. Her büyük küresel çatışmada olduğu gibi, bu dijital çatışmada da pek çok aktör var: medya, marka pazarlamacıları ve sosyal ağlar. Tarihteki savaşların tekerrür etmesi gibi, bu savaş da önemli bir konudaki talep daralması nedeniyle çıkmıştır: Tüketici ilgisi. Silahların kullanıldığı ve insanların hayatlarını kaybettiği gerçek savaşların aksine, […]
01.11.2012 - 10:46
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Dijital manzaranın yüzeyinin hemen altında bir savaş devam ediyor. Her büyük küresel çatışmada olduğu gibi, bu dijital çatışmada da pek çok aktör var: medya, marka pazarlamacıları ve sosyal ağlar.

Tarihteki savaşların tekerrür etmesi gibi, bu savaş da önemli bir konudaki talep daralması nedeniyle çıkmıştır: Tüketici ilgisi.

Silahların kullanıldığı ve insanların hayatlarını kaybettiği gerçek savaşların aksine, bu savaş tamamen sanaldır. Bize zararı dokunmaz, en azından beden bütünlüğümüze… Ama gözlerimiz ve akıllarımız için aynısını söyleyemem.

Web, artık sanal bir Times Meydanı gibi görünüyor. Kendi sitesine trafik çekmek isteyen herkes renkli görsel silahları daha yaygın kullanmaya başlıyor. Bunların arasında liste makaleler, slayt gösterileri ve -son zamanlarda infografikler yer alıyor.

İnfografik, dikkat çekme savaşındaki en büyük silah haline gelmiş durumda. Bazen faydalı, bazen de sadece basit şemalardan, grafiklerden, görsel formatlı listelerden ve karikatürlerden oluşan infografikler her yerde karşımıza çıkıyor.

Pazarlamacılar buna ‘içerik pazarlama’ olarak bakıyor – tamamen yeni bir şey. Bu harika, ama artık uyanma vakti de geldi.

İnfografikler ve yakın akrabaları olan veri görselleştirmeleri pek de yeni değil. USA Today bunları yaklaşık 30 yıl önce kullanmıştı. Boyalı basının kökeni de eski Mısırlılar’a ve mağara ressamlarına kadar uzanıyor. Son 18 ay içinde değişen ise, infografiklerin birden popüler hale gelmiş olması. Artık neredeyse her yerde karşımızdalar. Peki bu formatın en koyu savunucuları kimler? Blogger’lar. Twitter ve Facebook kullanıcılarının bunları karşı konulmaz bulduğunu ve mutlaka tıkladığını fark ettikten sonra artık infografiklerden sıkça faydalanıyorlar.

AMA YALNIZ DEĞİLLER

Pek çok marka ve kurumsal pazarlamacı bu formatı benimsemeye başladı. Beni yanlış anlamayın. İnfografikler hakkında söylenecek çok şey var. Ben de bunların en önemli savunucularındanım. Çoğu müşterime de öneriyorum. Doğru kullanıldığı takdirde bu taktik sınırsız bir potansiyele sahip. Pek çok şirketin rakiplerinin önüne geçmesini sağlayabilir. Bilgi veriyor, harekete geçiriyor ve eğlendiriyor. Ayrıca içeriğin yine baş tacı olduğunu kanıtlıyor.

Ama madalyonun iki yüzü var. Hatalı kullanılmaları halinde format ciddi şekilde tehdit altına girebilir. Evet; infografikler, aşırı gösterimin kurbanı olabilir. Umarım pazarlamacılar ve medya kısa süre içinde çantalarındaki bu güçlü silahı doğru zamanda çekerler; sadece sahip oldukları için değil!

Pazarlamacılar ve medya, infografiklerle ilgili mesajı algılayıp silahlarını soğumaya bırakacak mı? Umarım. Yoksa, günün birinde bunu neden yapmadığımızı açıklamak için bir infografik gerekebilir.