İnfografiğe giriş dersi: 7 temel ipucu

İnfografiklerde biraz eğlenceli bir üslup kullanılabilir; ama bilgi mutlaka güvenilir olmalı.

01.11.2012 - 11:18 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İnfografik tam olarak nedir ve nasıl yapılır?

The Infographiclabs takımı bu iki soruya yanıt ararken yedi faydalı ipucuyla karşımıza çıkıyor.

Önce güzel bir fikirle yola çıkın. Infografikler genellikle soru sorar, veri sunar ya da ele alınan konunun aşamalarını açıklar. Dolayısıyla hem sizin hem müşterilerinizin/okurlarınızın zihnini açacak konulara dair bir beyin fırtınası yapın, çünkü merak uyandıran infografikler çalışanlar arasında ya da sosyal medyada paylaşıldığında geniş bir kitleye ulaşıyor.

İşin iskeletini oluşturun. Konuya karar verdiniz. Sırada infografiğin nereye, nasıl gideceğinin ana hatlarını oluşturmanızda faydalı olacak görsel bir harita yaratmak var. Bu aşamayı, iş son halini alıncaya kadar geliştirip parlatacağınız bir taslak olarak düşünün.

Renk seçin. Birçok infografik şıklıktan uzak renk seçimiyle ziyan oluyor. Ekranda belirgin duracak ama aynı zamanda gözü yormayacak renklerde karar kılın. Koyu ve parlak renkler düşünün.

Yaptığınız grafik dikkat çekici olsun. Okur bilgi almak isteyecektir. Ancak doğal olarak grafiğe doğru çekilecektir. Bu nedenle okurun ilgisini görsel olarak da çekecek bir içerik hazırlayın.

İçeriği araştırmalara dayandırın. İnfografiklerde biraz eğlenceli bir üslup kullanılabilir; ama bilgi mutlaka güvenilir olmalı. Yetkili bir kaynak tarafından onaylanmayan hiçbir bilgiyi kullanmayın.

Okura gerçekleri ve sonuçları sunun. Bunu yaparken insanların infografikleri gazete okur gibi okumadığını aklınızda bulundurmakta fayda var; dolayısıyla verileri karışık bir şekilde sunmaktan kaçının. Okurun bir bakışta verdiğiniz araştırmayı/sonuçları idrak edebileceği basit grafikler ve illüstrasyonlar kullanın.

Hikâye ve hikâye. Görsel ağırlık ön planda da olsa nihayetinde infografikler de hikâye anlatır. Anlatımınız baştan sona akıcı, mantıklı ve net olmalıdır.