İndirimli satışlara düzenleme geldi

Media Markt’ın açılış günü yaptığı indirim kampanyasıyla yeniden gündeme gelen “indirimli satış” uygulamalarına Sanayi Bakanlığı’nca yeni koşullar getirildi...

26.10.2007 - 09:11 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Media Markt’ın açılış günü yaptığı indirim kampanyasıyla yeniden gündeme gelen “indirimli satış” uygulamalarına Sanayi Bakanlığı’nca yeni koşullar getirildi. İndirimli satışlara ilişkin reklam ve ilanlarda, indirim miktarı veya oranı ile indirim döneminin başlama ve bitiş tarihleri zorunlu olarak belirtilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkındaki yönetmeliği, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

”İndirimli satışlar” başlıklı değişikliğe göre, herhangi bir ticari işletmenin ”açılışı, tasfiyesi, başka bir yere taşınması, mevsimin sona ermesi” gibi nedenlerle yapılacak indirimli satışlara ilişkin reklam ve ilanlarda, indirim miktarı veya oranı ile indirim döneminin başlama ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi zorunlu olacak.


İki haftayı geçmeyen indirimli satışlarda eski fiyat belirtilecek…

Bu arada ‘iki haftayı geçmeyecek’ şekilde yapılacak olan indirimli satışlara ilişkin reklam ve ilanlarda ise satışa sunulan mal ve hizmetlerin miktarı, markası, modeli ve diğer özellikleri yanında indirim öncesi fiyatı ile indirimli fiyatının belirtilmesi ve söz konusu fiyatların yazılı reklam ve ilanlarda aynı büyüklükte gösterilmesi zorunlu hale getirildi.