İki şirket evlenince soyadını değiştirdi

Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta’nın yüzde 99.4’üne sahip olduğu Ak Emeklilik ile İngiliz sigorta devi Aviva Plc’nin

15.11.2007 - 15:10 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta’nın yüzde 99.4’üne sahip olduğu Ak Emeklilik ile İngiliz sigorta devi Aviva Plc’nin Türkiye’deki şirketi Aviva Hayat Emeklilik AvivaSA çatısı altında birleşince Genel Müdür Meral Ak Egemen de soyadını değiştirdi. Birleşmeden önce Ak Emeklilik’in Genel Müdürlük koltuğunda oturan Egemen, birleşme sürecinin tamamlanmasının ardından kızlık soyadı Ak’ı soyadından çıkardı.

31 Ekim 2007 tarihinde Hazine Müsteşarlığı tarafından kuruluş onayını alan AvivaSA Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Egemen ile Genel Müdür Yardımcısı Aslı Erkanlı Olcay önceki akşam ekonomi basını ile bir araya gelerek önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini paylaştı.


Nikah Ekim’de kıyıldı

Ak Emeklilik ile Aviva evliliğine ilişkin görüşmelerin geçen yıl başladığını hatırlatan Egemen, “Geçen yıl mart ayında sözümüz kesildi, bu yıl 31 Ekim’de de nikahımız kıyıldı” sözleri ile birleşme sürecini esprili bir dille anlatırken, soyadındaki Ak kelimesini neden kullanmadığına ilişkin soruya ise yine aynı üslupla karşılık verdi: “Ak Emeklilik’de ilk göreve başladığımda Yönetim Kurulu Başkanımız bana, ‘Soyadındaki Ak yüzünden şirketi senin sanacaklar’ diyerek gülerek bana takılmıştı. Daha sonra evlenince soyadım Ak Egemen oldu. Şimdi de yola AvivaSA olarak devam edeceğimiz için Ak’ı artık kullanmayacağım!”.

2008 sonuna kadar 20 milyon dolar yatırım

AvivaSA’da, yüzde 49,7 oranında Aviva plc., yüzde 49,7 oranında Aksigorta ve diğer ortakların payları bulunuyor. Şirket 2008 sonuna kadar 20 milyon dolarlık yatırım yapacak.Yüzde 25 ile bireysel emeklilikte pazar liderliğine yükselen şirket yüzde 11’lik pazar payı ile hayat sigortasında ise sektörde 3. sırada yer alıyor. AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin yönetiminde Akın Kozanoğlu Yönetim Kurulu Başkanı, Pierre-Olivier BouÈe Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Carl Owen Boehr, Ertan Fırat, Turgay Özbek ve Ragıp Yergin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. AvivaSA’nın Genel Müdürü ise daha önce AK Emeklilik Genel Müdürlüğü görevini yürüten Meral Egemen oldu.


Liderliği Anıtkabir ile simgeliyor

Hafta başında başlayan reklam kampanyasında AvivaSA’nın doğuşu, Türkiye’nin 4 ayrı bölgesindeki gün doğumu ile simgeleniyor. Çekimlerin 4 ayrı şehirde gerçekleştirildiğini belirten Meral Egemen, “İstanbul’da Kızkulesi, İzmir’de Saat Kulesi ve Nemrut’ta dağdaki heykellerde çekim yapıldı. Son çekim ise liderliği simgelemesi için Ankara’da Anıtkabir’de gerçekleştirildi” dedi.

Kaynak: Akşam