IAB Türkiye’den kadınların internet kullanımına dair rapor

IAB Türkiye, Türk internet kullanıcılarının profilini ortaya koyan İnternet Ölçümleme Araştırması’nı yayınlandı.

20.09.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

IAB Türkiye, Türk internet kullanıcılarının profilini ortaya koyan İnternet Ölçümleme Araştırması’nı yayınlandı. IAB’ye göre Türkiye’de 12 yaş üstü 24,55 milyon internet kullanıcısı var ve araştırma bu kullanıcıların yüzde 86′sını kapsıyor.

IAB sosyo demografideki ve online kullanımdaki değişiklikleri göstermek için karşılaştırmalı bir infografik yayınladı. Bu infografiğe göre kadınlar yaz döneminde interneti aktif kullanmaya devam ediyor.

İnterneti aktif kullanan kadınların yüzde 67’si 25 yaş üstü ve hane alışverişinden sorumlu, yüzde 85’i ABC1 SES grubunda, yüzde 50’si lise ve üstü diplomaya sahip ve yüzde 21’i özel veya devlet sektöründe çalışıyor.

IAB raporuna göre kadınlar internette sosyaller ve yüzde 46’sı öğrenci, yüzde 33’ü çalışan, yüzde 21’i evde olan 7 milyon kadın sosyal medyayı en çok çevreleriyle haberleşmek için kullanıyorlar. Bunun yanı sıra, forum ve bloglara da ilgi gösteriyorlar.

Kadınlar internet üzerinden gazete, dizi gibi başka mecralara da ulaşıyorlar. Kadınların yüzde 43’ü internet üzerinden gazete ve haber okurken, yüzde 42’si internet üzerinden dizi ve video izliyor. Bu grubun yüzde 38’i 18-24 yaş arası genç kadınlardan oluşuyor.