Hürriyet’e 441 milyon dolarlık kredi desteği

Hürriyet’in CEO’su Vuslat Doğan Sabancı aldıkları kredi desteğiyle ilgili olarak, "Uluslararası finans piyasalarının bize güveninin göstergesi" dedi

15.08.2007 - 10:20 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinin önde gelen reklam yayıncısı Trader Media East’ın (TME) yüzde 67.3’ünü alarak lider olduğu ülke sayısını 11’e çıkaran Hürriyet, bu operasyonda kullanmak üzere uluslararası piyasalardan 441 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Hürriyet’in CEO’su Vuslat Doğan Sabancı, “Uluslararası finans piyasalarının bize güveninin göstergesi” dedi.

Hürriyet’in uluslararası piyasalardan aldığı 441 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisi, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin iştiraki Hurriyet Invest BV aracılığıyla, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinin lider reklam yayıncısı Trader Media East (TME) hisselerinin yüzde 67.3’nün Londra Borsası’ndan çağrı yoluyla satın alınması işleminin finansmanında kullanılacak.

SENDİKASYON LİDERİ ABN AMRO:

441 milyon dolarlık sendikasyon kredisi, ABN Amro liderliğindeki uluslararası bankalardan sağlandı. Uluslararası piyasalardan sağlanan kredinin 241 milyon dolarlık bölümünün satın alımın finansmanında, 200 milyon dolarlık bölümünün de TME’nin finansman ihtiyaçları için kullanılacağı bildirildi.

AMSTERDAM’DA İMZALANDI:

Sendikasyon kredisine ilişkin imza töreni, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık CEO’su Vuslat Doğan Sabancı ve ABN Amro Avrupa Bölge CEO’su Michiel de Jong’un ev sahipliğinde Amsterdam’da yapıldı. İmza törenine, krediye iştirak eden sendikasyon bankalarının temsilcileri katıldı.

TEK SEFERDE EN BÜYÜK ALIM:

Amsterdam’daki imza töreninde konuşan Hürriyet CEO’su Vuslat Doğan Sabancı, TME’nin alınmasının bir Türk şirketinin tek seferde yaptığı en büyük satın alma olduğunu belirterek, şunları söyledi: “TME’nin satın alımıyla birlikte Türkiye’nin lider gazetesi ve medya kuruluşu Hürriyet, artık Doğu Avrupa, Rusya ve Baltık ülkelerini kapsayan bölgede 8 bin çalışanıyla 11 ülkenin lider medya oyuncularından biri haline geldi. Bu sendikasyonun başarısı Hürriyet’e uluslararası finans piyasalarında olan güvenin göstergesidir.”

İMZA TÖRENİNE KATILANLAR:

Amsterdam’da yapılan sendikasyon kredisi imza törenine, ABN AMro, BNP Paribas, Garanti Bank, Standart Bank, Garantibank International, Societe Generale, RZB Bank, Natixis, Credit Europe, Raiffeisen Bank, Akbank, Citibank, Demir Halk Bank, Finansbank Denizbank Letlife ve Fortis Bank temsilcileri ile Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni ve Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Ertuğrul Özkök, Doğan yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik, Hürriyet Mali İşler Grup Başkanı Ahmet Toksoy, Hürriyet İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkiler Koordinatörü Ahmet Özer, Doğan Yayın Holding Finans Koordinatörü Mehmet Yörük ve Hürriyet İç Denetim Müdürü Serdar Giral katıldı.

‘Türkiye’deki projelere desteğimiz artarak sürecek’

HÜRRİYET’in uluslararası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisine liderlik yapan ABN Amro CEO’su Michiel de Jong, böyle büyük ve özel bir projenin parçası olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Jong, Türkiye’deki projelere katkılarının bundan böyle de artarak devam edeceğini belirtti.

kaynak: Hürriyet