HP artık ademimerkeziyetçi

Ünlü eski CEO’su Carly Fiorina’nın ayrılmasından sonra, organizasyonunun yanısıra pazarlama ve iletişim faaliyetlerini de yeniden yapılandırmaya girişen Hewlett-Packard

30.11.2005 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ünlü eski CEO’su Carly Fiorina’nın ayrılmasından sonra, organizasyonunun yanısıra pazarlama ve iletişim faaliyetlerini de yeniden yapılandırmaya girişen Hewlett-Packard, bu doğrultuda 2 milyar dolarlık global reklam bütçesinin kontrolünün hangi ajanslarda olacağını belirlemek için bir değerlendirme süreci başlattı.

Fiorina döneminde merkeziyetçi bir yapıya sahip olan HP, yeni yönetimle birlikte üç birim altında yeniden örgütlendi. Bunlar PC birimi, görüntüleme ve baskı birimi ile ticari işletmelere yönelik ürünler birimi.

Şirketin iletişim çalışmaları da bu ademimerkeziyetçi yapıya göre yeniden düzenlenecek. Ajanslar kurum yerine doğrudan birimlerle ve bölge yönetimleriyle birlikte iletişim çalışmalarını yürütecekler.

Bu doğrultuda, global yaratıcı reklam çalışmalarını düzenlemek için başlatılan değerlendirme ve konkur sürecinde şirketin halihazırda birlikte çalıştığı iki ajans olan Omnicom’a bağlı Goodby Silverstein & Partners ile Publicis’e bağlı Publicis & Hal Riney, HP reklam bütçesinden daha fazla pay almak için birbirlerine karşı yarışacaklar. İlgililer bu yarıştan daha ziyade Omnicom tarafının kazançlı çıkacağını tahmin ediyor.