Hipermarket yasa tasarısı Başbakanlık’ta

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda Hipermarket Yasası olarak bilinen Alışveriş Merkezleri, Büyük

01.02.2008 - 11:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda Hipermarket Yasası olarak bilinen Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanunu Tasarı Taslağı’nı Başbakanlık’a gönderdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Zafer Çağlayan’ın ocak ayında tamamlanacağını belirttiği taslak, hazırlanarak dün Başbakanlık’a sevk edildi. Bakanlığın, kanun tasarı taslağını dünyadaki konuya ilişkin bütün uygulamaları inceleyerek, konuyla ilgili tüm tarafların görüşlerini alarak ve düzenleyici etki analizi sonuçlarının değerlendirilerek oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, “Bakanlığın temel hareket noktası, dünyadaki uygulamalar paralelinde, serbest piyasa kuralları doğrultusunda Türkiye için çağdaş bir düzenleme yapmak olmuştur. Bakanlık olarak amacımız, üreticiyi ve tüketiciyi korumak, ekonomik ve ticarî katma değer üretmek, istihdamı artırmaktır.” denildi. Bir önceki tasarıda marketlerin pazar günleri kapatılması öngörülüyordu.

Ayrıca satın alma ve ödeme şartlarının belgeye dayalı olarak kararlaştırılması şartı getiriliyordu. Böyle bir belgenin olmaması durumunda ise; satın aldıkları malların bedelini teslim tarihinden itibaren en geç altmışıncı günde ödeme zorunluluğu getiriliyordu. Süre, taze etler ve et ürünleri, süt ve süt ürünleriyle, yaş sebze ve meyvede teslim tarihinden itibaren en geç otuzuncu gün olarak belirlenmişti.

Kaynak: Zaman