Hikâyeler gün ışığına çıkıyor

Senaryo Yazarları Derneği ile Senaryo Yazarları Derneği İktisadi İşletmesi Yayınevi'nden (SENDER YAYINEVİ) ‘Çok Güzel Film Olur’ projesi.

27.12.2012 - 11:28 | MediaCat

Hikâyeler gün ışığına çıkıyor
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sektöre ulaşma şansı bulamayan amatör veya yarı profesyonel yazarlar, öğrenciler, başka sektör çalışanları, emekliler ve burada saymaya yer bulamayacağımız birçok kişi, “çok güzel film olur” düşüncesiyle yazdıkları hikâyelerini okutabilmek, hikâyeleri hakkında profesyonel kişilerden değerlendirme ve eleştiri alabilmek, hikâyelerindeki eksiklikleri öğrenebilmek, hikâyelerini geliştirebilme için bir yol göstericiye ulaşabilmek için projeye rağbet ediyorlar.

Hikâyeler taze beyinlerde hapsolmasın

İlki 26 Ocak 2013’te sona erecek, ‘Çok Güzel Film Olur Hikâye Seçmeleri’ adı altında bir dizi seçmeler olacak. Sektöre ulaşma imkânı olmayanların gönderdiği hikâyelerin hepsi, ehil senaryo yazarlarınca okunup değerlendirilecek, senaryolaştırmaya uygun hale getirme ve hikâye geliştirme yönünde profesyonel destek verilecek, hikâyelere dramatürji raporları yazılacak ve sektörle buluşma noktasına gelen hikâyeler “Çok Güzel Film Olur” adıyla basılacak olan bir dizi kitapta yer alacak.

Bu sayede, seçilip geliştirilerek kitapta yer alan hikâyelerin telif hakları otomatik olarak korunmuş olacak. Senaryo Yazarları Derneği, bir yandan da, hikâye kısırlığına girme tehlikesiyle karşı karşıya olan sektörle, gün yüzüne çıkma olanağı bulamadığı için taze beyinlerde hapsolmaya mahkûm hikâyeleri gün ışığına çıkaracak bir mecra olarak görüyor projeyi. Senaryo Yazarları Derneği ayrıca, kitaplarda yer alan hikâyelerin sektöre tanıtımını ve profesyonel alanda temsilciliğini üstlenecek. Ortak çalışmak istendiği takdirde, kitapta yer alan hikâyenin yazarını profesyonel senarist veya senaristlerle de buluşturacak.

Anıl Telcioğlu

(Kaynak: www.cokguzelfilmolur.com)